Co se mi líbí na Británii
Spojené království je stále součástí Evropy, ale dokáže si pevně udržet své tradice.
Platí se stále britskou librou a jsou stále vidět zastaralé imperiální soustava, například pinta, míle, nebo jednotka váhy libra.
Britové si nenechají kecat do své politiky od Evropské Unie, na cestě jezdí po pravé straně a lidé se k sobě chovají jinak. Tedy aspoň podle mých zkušeností. Politiku a korupci raději ani nezmiňuji.
Národní hrdost je cítit z každého mezinárodního sportovního utkání. Na domech i autech jsou vyvěšeny národní vlajky.
Dokonce nezanevřou na své reprezentanty, když nemají formu. V tom jsme my Češi zřejmě fenomén.
Osamostatni se a postav na vlastní nohy >>
Britové jsou celkově laskavější a to nejen k sobě, ale také k cizincům, kteří na ostrovech žijí. Dokážou přejít i to, že cizinec pracující v Británii nemusí bezchybně ovládat angličtinu.
V restauraci se na obsluhu nedívají z patra, protože má silný přízvuk svého mateřského jazyka.
Systém nákupu a prodeje, ať kupujete nemovitost, vybíráte si pojistku na auto nebo zjišťujete jak drahé je volání tamních mobilních operátorů, je propracovanější a průhlednější. Také všudy přítomny platby bankovní kartou napomáhají ke zviditelnění transakcí a tím také zhoršují prostředí pro úplatky.
Pracovní trh je mnohem rychlejší a flexibilnější. Práce se dá nalézt i ze dne na den. Britové to vědí a mnohdy se neváhají kvůli dobrému zaměstnání stěhovat na druhou stranu své země nebo i do zahraničí.
Pomohli jsme více jako 600 krajanům dostat se do Anglie >>
Veškeré dění není koncentrované do hlavního města. Manchester pravidelně každý rok pořádá vládní zasedání a své stanoviště tam má také BBC, odkud se mimo jiné vysílá známý automobilový pořad Top Gear.
Další města, například Chester, Liverpool, York, Glasgow nebo Edinburgh, jsou výjimečné svou historií a architekturou.
Británie dala vzniknout nejoblíbenějším světovým fotbalovým klubům, nejslavnějším hercům a hudebníkům.
Všichni známe jména jako Beatles, Sean Connery, Rod Stewart, Robbie Williams, Catherine Zeta Jones, William Shakespeare, Manchester United, Chelsea FC, BBC, XFaktor nebo agent 007.
Za zmínku stojí automobilová společnost vyrábějící Mini, Aston Martin, Jaguar nebo Rover. Předplacené mobilní karty vznikly také v Brtitánii.
Bez čeho se v Británii obejdu
Všudy přítomné deštivé, chladné a větrné počasí. Finanční rozdíly mezi lidmi, propastné rozdíly ve vzdělání a soužití s obyvateli z celého světa a různorodost náboženství dalo Británii nálepku „zničená společnost“.
Británie je ostrovním státem, ale nikde se tam nevykoupete, pokud nepatříte mezi otužilce. Moře je kolem celého ostrova velmi studené a to i přes to že kolem proudí Gofský proud. Letní koupaliště nebo přehrady, které by byly volně přístupné veřejnosti ke koupání, vůbec neexistují.
Zimní sporty na tom nejsou o moc lépe. Někteří Britové ani nevědí o zimních Olympijských Hrách. Zimní sporty jako by vůbec neexistovaly, právě díky tamnímu mírnému počasí a absenci hor a to i přes to, že Britové údajně ukázali poprvé lední hokej Kanaďanům.
Avšak ekonomické prostředí, sídla světových peněžních ústavů, vymahatelnost práva a finanční stabilita je hlavními důvody, proč i v dobách globální ekonomické krize Británie zaznamenává růst cen nemovitostí v některých londýnských lokalitách a také celkový nárůst investic. Samozřejmě vím, že není vše jen růžové, v Británii žiji od roku 2004.
Adam Wojnar
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.