„Christingle” – moravský dar světu

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

V předvánoční záplavě ukřičených bělovousých Santů a do očí bijících vánočních svetrů září tiše, ale jasně svíčka na pomeranči.

vánoce AnglieNašinec nemusí ani mít děti v místní škole, aby ji zaregistroval; stačí projít kolem jakéhokoli anglikánského kostela, a téměř ze všech nástěnek svítí pomeranče, zvoucí na předvánoční „Christingle service“.

Pokud vám svíčka zapíchnutá do ozdobeného pomeranče nápadně připomíná jablkového svícínky, které jsme zdobili už za totáče a poctivě do nich s vyplazeným jazykem zapichovali hřebíčky, nejste daleko od pravdy. Nemusíte ani pročíst 292.000 odkazů, které Google během půl sekundy vyhodí, abyste zjistili, že se jedná o český (pardon, moravský!) dar světu.

Milujeme Velkou Británii >>

Skutečně, tato tradice pochází od Moravských bratří a je stará více než dvě stě let. Nikdo přesně neví, jak vznikla, ale vypráví se tento příběh:

„Před mnoha a mnoha lety byly děti v jednom kostele požádány, aby přinesly dárek k jesličkám. Jedna chudá rodina neměla na dárek žádné peníze, ale moc chtěli něco darovat. Doma našli jeden pomeranč, který byl už navrchu trochu plesnivý, a tak to ošklivé místo vydloubali a dovnitř zasadili svíčku.

Pracuj v Anglii v tomto roce, dej nám vědět >>

Jejich holčičce se to ale zdálo moc obyčejné, a tak se rozhodla ovázat kolem nově vzniklého svícínku svou mašli. Ta ale moc nedržela, a tak ji přichytili čtyřmi větvičkami, na které napíchali pár rozinek. Báli se, že se jim ostatní budou smát, ale když kněz tento svícínek uviděl, vypůjčil si ho a vysvětlil celému společenství, jaké tento prostý předmět přináší poselství:

Pomeranč je kulatý stejně jako náš svět. Svíčka dává světlo a zahání temnotu, stejně jako Boží láska k nám, a červená mašle kolem světa symbolizuje krev, kterou z lásky k nám Ježíš prolil na kříži. Čtyři tyčinky/párátka představují čtyři světové strany, stejně jako čtyři roční období, a ovoce nebo také sladkosti na nich zapíchnuté ukazují, jaké dobroty nám země dává.“

Christingle (v překladu Kristovo světlo) se následně rozšířil od Moravských bratří do celého světa, a je nedílnou součástí anglikánské tradice. Máloco se vyrovná atmosféře v setmělém kostele, kde se jen mihotají světla svíček, a všichni společně zpívají Tichou noc a oslavují, že „to světlo ve tmě svítí,
a tma ho nepohltila“.

Alena z Londýna

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: