Milujeme Velkou Británii

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

V Británii oficiálně pracuje více než 100 tisíc Slováků (Čechů asi polovina) a jejich počet stále stoupá. Takové čísla uvádí Ministerstvo vnitra Velké Británie. Odhaduje se však, že ve skutečnosti nás v UK je minimálně dvakrát tolik.

V Británii oficiálně pracuje více než 100 tisíc Slováků (Čechů asi polovina) a tento počet stále stoupá

autobus londýn Huradosveta.czTakové čísla uvádí Ministerstvo vnitra Velké Británie. Odhaduje se však, že ve skutečnosti nás v UK je minimálně dvakrát tolik. Není žádným tajemstvím, že mnozí přistěhovalci žijí ve Spojeném království, aniž by se registrovali na úřadech. Slováci jsou každopádně i podle oficiálních údajů nejrychleji se rozrůstající komunitou v Británii za poslední roky.

Už podle průzkumu, který proběhl po vstupu zemí do EU v roce 2004 až do 2009, Slováci se za tuto dobu dostali na druhou příčku v počtu cizinců oficiálně pracujících ve Velké Británii. Předběhli tak Litevce a na prvním místě se dlouhodobě drží naši severní sousedé, Poláci.

Práce v UK není jen hlídání dětí a práce za pasem

Při statistikách cizinců pracujících v UK se přihlížujeme i na oblasti povolání, v níž se pohybujeme doma. Zatímco před lety Češi a Slováci většinou spadali do kolonky au-pair, pomocná síla, dnes je situace mnohem lepší. Už podle zmiňovaného posledního průzkumu 45% v Británii pracovalo v administrativě, byznysu a managementu, 20% v hotelnictví. V oblasti průmyslové výroby mělo uplatnění pouze 6%, v potravinářství šlo o 4%.

Tato fakta potvrzují, že naše komunita je vysoce kvalifikovaná a tím zároveň mění pověst Čechů a Slováků v Británii z "těch z východního bloku" na žádané a respektované pracovníky. Změna jde ale pomaleji, než bychom chtěli. Stále neumíme jazyk.

V Británii je co vidět. Více, než se říká.

Spojené království toho nabízí pro výlety mnohem více, než se může zdát na první pohled. Na své si přijdou milovníci kultury, historie, umění i přírody. Je okouzlující vnímat kontrast mezi městskou industriální, červeno-cihlovou tváří Británie a tou venkovskou, vlhkou a zelenou, plnou ovcí a krav. Mezi atraktivní turistické lokality patří kromě mnoha dalších Stonehenge, Oxfordská univerzita, jezero Loch Ness, Edinburgh Castle, hrady Warwick a Bodiam, města Manchester a Liverpool, plné slavných muzeí a galerií, typické svérázným atmosférou... a když jsme u atmosféry, dostáváme se k Londýnu, který je jedinečný.

Výlet za divokou přírodou. Skotsko za 4 dny >>

Hlavní město Londýn

Ať už člověk dostane možnost pracovat přímo v metropoli, nebo se do ní během svého pobytu ve Velké Británii vybere na pár dní na výlet, je Londýn neopakovatelný a jedinečný. Je označován za jednu ze čtyř nejdůležitějších metropolí světa. Toto město dýchá vlastním životem a ať v něm strávíte jakkoli dlouhou dobu, vždy budete mít pocit, že to nestačilo. V Londýně je toho nespočet.

Buckinghamský palác, pro turisty otevřen během léta, Tower Bridge, St. Paul´s Cathedral, slavný kolotoč London Eye, Picadilly Circus, Trafalgarské náměstí, londýnská ZOO, Westminsterské opatství, nejznámější galerie moderního umění Tate Modern, obrovské Britské muzeum, Královská observatoř, kde můžete stát jednou nohou na východní a druhou na západní polokouli .. . V Londýně je možné opravdu všechno.

Londýn, nenáviděný i milovaný >>

English is necessary

Angličtina je dnes nezbytností, a to nejen pokud chce člověk cestovat, ale i pro možnost dobrého zaměstnání ve vlastní zemi. A kde se ji člověk naučí lépe, než přímo v anglicky mluvícím prostředí? Ať už časové a finanční možnosti dovolí i jazykovou školu, nebo se naučíte přímo v praxi díky nutnosti komunikace, pobyt uprostřed speakujúcich lidí je určitě nejrychlejším kurzem.

Anglicky už umíš. Nevěříš? >>

lake district práce Anglie"Multi - kulti" jako nikde jinde

Jen málo zemí v Evropě, ale i kdekoliv ve světě, je tak multikulturní orientovaných jako Velká Británie. Dvanáct procent občanů Británie se narodilo mimo její území, na britských univerzitách studuje téměř 300 000 zahraničních studentů (údaje z roku 2010).

Už při první procházce či opuštění letiště uvidíte, že jen malé procento kolemjdoucích vypadá typicky anglicky, jak si to u nás  představujeme. Samozřejmě, tato multikulturalita nevyhovuje každému a způsobuje někdy i problémy. Ale pravdou zůstává, že potkávat a poznávat lidi z nejrůznějších koutů světa a vychovaných v různých kulturách, je neskutečně zajímavé a obohacující.

Co se mi líbí na Angličanech, neumíme nabídnout druhým >>

Levné oblečení, jaké u nás těžko seženete

Mnozí z těch, co se po čase stráveném ve Spojeném království vracejí domů, mají o kufr víc. Případně ten původní má celkem vyměněn obsah. Je to z toho důvodu, že v Británii najdete trendy, které k nám dorazí o rok později, a to za neuvěřitelné ceny. Nemluvě, když přihlédneme na průměrnou mzdu tamních obyvatel.

Není se co divit, že Britové, a samozřejmě zejména Britky, jsou do nakupování zblázněné. Značky, které jsou populární i u nás, navíc pravidelně pořádají výprodeje se slevami 70-80%. A pak je tu Primark. Síť několikapatrových šíleně levných obchodů s oblečením s více než 250 pobočkami po celé UK i po několika dalších zemích. Kvalita není špičková, ale trendy následují opravdu stylově, a z vlastní zkušenosti vím, že za 20 liber je zde možné koupit 5 párů bot ...

Můžeš být, kým chceš

Vzhledem ke zmíněné multikulturní povaze země, jsou velmi příjemným benefitem přistěhovalci. Proto v Británii vládne anonymita. Zejména pak ve větších městech, speciálně v Londýně či Manchesteru a dalších. K image tu mají lidé zcela jiný přístup než u nás. Je známým faktem, že pokud si oblečete na sebe to nejpodivnější, co si umíte představit, a vyšli si do centra, jediný, kdo se po vás ohlédne, budou turisté. Netýká se to však jen oblečení, ale i vyjadřování, vystupování... Může být příjemné využít anonymitu pulzujícího života na všechno zvyklých Britů, a být tím, kým se vám jen zachce.

Velká Británie je cool

Británie má královnu. Má skvělou hudbu a filmy a v nich skvělý humor. Dala nám Beatles, Jamese Bonda 007 a Queen. Má Eltona Johna. Madonnu. FC Liverpool a Manchester United.

Co se mi líbí na Británii >>

Uděluje rytířský titul. Britský přízvuk nemá konkurenci a když člověk stráví s Brity hodně času, má šanci, že se na něj alespoň zčásti nalepí. Británie kombinuje hranolky s octem. Co není žádná výhra, ale dokazuje to jejich odvahu. Častěji tam prší, ale Britové si z počasí utahují ... Velká Británie je zkrátka cool a pokud ji ještě nemilujete, začnete!

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: