Čemu věří anglikáni?
Nemálo našinců je po příjezdu na Britské ostrovy lehce zmateno z toho, čemu vlastně věří ti anglikáni; chodíme tu kolem překrásných kamenných kostelů (jsme v Británii, s omítkou se neobtěžujeme!)
Nemálo našinců je po příjezdu na Britské ostrovy lehce zmateno z toho, čemu vlastně věří ti anglikáni; chodíme tu kolem překrásných kamenných kostelů (jsme v Británii, s omítkou se neobtěžujeme!), které bychom si z domova spojili jen s katolickou církví, a přesto se z těchto budov někdy ozývá živá popová hudba, oslavující Ježíše, a jindy zas liturgický zpěv, velebící Marii. Jak to tedy je? Jsou to katolíci, nebo nejsou?
Pojďme se nejdřív trochu ponořit do historie. Není tajemstvím, že zrod anglikánské církve (Church of England) se spojuje s Jindřichem VIII. (1491 – 1547), kterého zjednodušeně řečeno nakrklo, že mu papež nechtěl dovolit rozvést se s Kateřinou Aragonskou a vzít si Annu Boleynovou, a tak si dupnul, a od římskokatolické církve se prostě trhnul. Nedlouho na to byla ustanovena církev anglikánská, a málokoho překvapí, že panovačný Jindra si prosadil, že svrchovaným vládcem nově vzniklé církve bude anglický panovník.
Manchesterský akcent, musíš slyšet >>
Jindřich VIII. navzdoru tomu všemu ale zůstal katolíkem, na rozdíl od svého syna Eduarda VI., který to vzal pěkně od podlahy, zrušil uctívání svatých, z kostelů dal odstranit jejich sochy a obrazy jakož i kamenné oltáře, a po zemi rozeslal protestantské evangelisty, kteří používali do angličtiny právě čerstvě přeloženou Bibli.
Sotva se však Eduard odebral k Pánu na věčnost, vlády se ujala jeho sestra Mary a zemi opět navrátila do lůna římskokatolické církve. Jakýsi kompromis mezi oběma vyznáními učinila pak až Mariina sestra, osvícená Alžběta I., která se snažila prosadit „střední cestu“, a ač sama protestantka, dala lidem na výběr způsob vyznání, povolila úřady kněží a biskupů, a knihy modliteb se tiskly jak v angličtině, tak zase v latině.
A takhle bychom mohli pokračovat na mnoha stránkách až do dneška... A jak je to tedy dnes a čemu že ti anglikáni vlastně věří? Anglikánská církev se ztotožňuje s Apoštolským vyznáním víry a věří, že Bible je seslané Boží slovo. Co se týče samotného praktikování víry, existují v podstatě dvě větve. První je tzv. „high church“, která je anglokatolická, dbá na liturgii a modlí se ke svatým, ale na rozdíl od katolických kněží se mohou tito anglikánští služebníci ženit.
Evropa se mění, nenávist a strach nikam nevedou >>
Druhou odnoží je tak zvaná „low church“, které se spíše říká evangelikální nebo protestantská. Její zástupci neoslovují Boha skrze svaté, ale modlí se k Němu přímo. Neoslavují svaté, ale jen Ježíše, který zemřel na kříži za lidské špatnosti (hříchy), a pak vstal z mrtvých. Bohoslužby nejsou svázané s liturgickým rokem a bývají uvolněnější, chvály často vede živá kapela a vysvěcený vikář může kázat třeba i v džínách. V posledních letech zaznamenala tato odnož anglikánské církve velký nárůst, a je populární zejména mezi mládeží a lidmi středního věku.
Anglikánská církev má dvě provincie, canterburrskou a yorskou, přičemž ta canterburská, založena svatým Augustinem, je starší (datuje se už k roku 597), a má tak primát. Arcibiskup canterburský (od roku 2013 Justin Welby – viz obrázek) je proto hlavou celé anglikánské církve, a má tak právo korunovat budoucího krále. Svrchovaným vládcem této církve je ale už od Jindřichových časů nadále anglický panovník.
(I takhle můžou vypadat chvály v evangelikální odnoži anglikánské církve: https://www.youtube.com/watch?v=BOiIW8nrw5g )
Alena z Londýna
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.