Anglii se musíš naučit milovat

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Je těžké se zorientovat v cizí zemi. Mluví se tam jiným jazykem. Je těžké žít v zemi, kde neznáš živou duši. Rodinu a přátele necháš doma. Před cestou do Anglie si neuvědomíš, jak budou vypadat první dny a týdny po příjezdu. 

zkušenost s prací a životem v AngliiVětšina lidí byla v cizí zemi jen na dovolené. Je těžké si představit, jak moc bude každý den i noc jiná. Přijdeš o své zázemí, nemáš práci a peníze docházejí. Do první výplaty je daleko. Žít v jiné zemi je těžké.

Nadšení z cesty do Anglie je pryč po přistání na letišti. Pro někoho se nadšení z nového života vytratí po první noci, kterou celou probděl, protože bydlení je jiné než doma. Pokoje jsou menší, postele méně pohodlné, na domě je více lidí, zateplení neexistuje a v zimě bývá v domech docela chladno a vlhko. Nadšení se mění ve stupidní naivitu. 

První den hledání práce je stresující. Člověk musí mluvit jazykem s cizími lidmi. Už nejde o četbu z učebnice ve školní lavici nebo pokec přes sluchátka se spoluhráčem, se kterým hraješ Counter Strike online.

I am Czech. Co čekat od života v zahraničí >>

Jde o holé přežití. Jde o hledání práce. Jde o hledání zdroje příjmu, abys přežil a měl co sníst. Jde o překonání strachu z mluvení s cizincem jeho rodným jazykem, když ty neumíš pořádně žbleptnout. Cítíš se ztracen. Nemáš tam kámoše. Nemáš tam rodinu, o kterou by ses opřel. Anglie je první dny velmi těžká. 

Každý den vidíš na ulici spoustu cizinců, černochů, muslimů, hinduistů a bezdomovců. Chladné, větrné a deštivé počasí tě nervuje. 

architektura britských domků Hurá do AnglieDo Anglie vyjíždí stovky lidí každý měsíc, kteří tam nikdy nebyli. Jsou plní nadšení a vidiny, že se naučí jazyk za pár měsíců a vydělají půl milionu korun za rok. Všichni tito mladí lidé zjišťují, jak byli naivní. Měsíc co měsíc stovky nových lidí zjišťuje, že žít v Anglii je těžké.

Musel jsem být slepý, když jsem vyjel pracovat do Anglie. Byl jsem naivní, mladý a plný mylných představ o životě tam venku. Neviděl jsem vlhké pokoje, neviděl jsem ostatní lidi na domě, se kterými bylo těžké vyjít, neviděl jsem ani, že se budu muset učit anglicky tři roky, abych se obstojně domluvil. Neviděl jsem, že první rok budu rád, když si vydělám na jídlo, bydlení a občasnou letenku domů.

Zkušenost Franty s životem v Manchesteru "Mohu začít se slovy, začátky jsou těžké..." >>

První rok jsem se učil Anglii milovat. Viděl jsem jen ten pokrok, který jsem dělal den co den. Viděl jsem dva nová slovíčka, které jsem se za den naučil. Viděl jsem těch sto liber, které mi po zaplacení účtů zbylo. Viděl jsem zkrátka jen to dobré. I přes to jsem si to užíval.  Anglii jsem se učil milovat pomalu, ale jistě. 

Po letech se sžiješ se studeným podnebím, s nedělemi bez pořádné svíčkové s pravým českým knedlíkem. Po letech se sžiješ s jiným způsobem života, jiným standardem bydlení, jiným pracovním nasazením.

Sžiješ se také s angličtinou, cestováním domů na dovolenou místo dovolené u moře. Sžiješ se s mokrým létem. Po letech se ti Anglie dostane pod kůži jako podzimní větrné a uplakané počasí. Po letech budeš Anglii milovat nebo nenávidět. Anglie je těžká. Anglii se musíš naučit milovat. Proto miluji Anglii.

Adam Wojnar

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: