A vy jste z které třídy? Jak je v Británie rozděleno obyvatelstvo
V dějepise jsme se na počátku devadesátých let učili, že třídní systém už skončil, a že jsme si tak nějak všichni rovni, žádní „buržousti“ či proletariát. Následný přejezd do staré Británie mě však najednou hodil rádoby do minulosti, a sice jako aupair v rodině střední třídy.
Na rovnost, volnost a bratrství jsem mohla rychle zapomenout; král je mrtev, ať žije král!
Tradičně existují tři třídy – pracující, střední a vyšší. Co vás přesně klasifikuje, o tom se dodnes vedou spory, je ovšem jasné, že jediným měřítkem není a nemůže být jen majetek, anebo přítomnost či naopak absence modré krve. V novém tisíciletí se ukázalo, že takováto klasifikace už nemůže v moderním světě obstát, protože najednou byl problém zařadit do nějaké kategorie více než polovinu místních obyvatel.
Sociologové se proto ponořili hluboko do bádání, aby se v roce 2013 vynořili
s výsledky „Velké britské studie o třídách“, které se zúčastnilo přes 160 000 Britů. Tato nová socio-ekonomická studie dělí společnost do sedmi skupin na základě nejen příjmu, ale také množství úspor, bydlení, vzdělání, zájmů, zaměstnání, a v neposlední řadě i podle programů, které sledujete, a profesí lidí, s nimiž se stýkáte.
Práce učitele/ky v Anglii. S hadrem a hamburgerem bychom neměli strávit zbytek života >>
Z původních tříd zůstává jen „elita“ coby společenská smetánka, ale střední třída už se třeba dělí na dvě kategorie („zajištěná střední třída“ a „technická střední třída“), mezi ní a spodkem („prekariátem“) se pak objevují tři další skupiny na pomezí střední a pracující třídy.
„Elitu“ (elite) tvoří asi tři procenta obyvatel, která disponují prakticky neomezenými zdroji, leckdy zděděnými, a samozřejmě dobrým vzděláním
a postavením.
Asi čtvrtina populace by se dala zařadit do „zajištěné střední třídy“ (established middle class); jedná se povětšinou o profesionály, kteří se o dobré bydlení a vzdělání zasloužili především sami náročným studiem na univerzitě, či zakusili úspěch v podnikání, případně obojí. Tito lidé mají spoustu nejrozmanitějších přátel a koníčků, rádi navštěvují divadla a kulturní památky, a aktivně se podílejí na rozvoji své komunity.
Pomůžeme ti s prací a životem v Anglii >>
„Technická střední třída“ (technical middle class) zahrnuje pouze šest procent lidí, kteří sice mají dobré příjmy, ale zato se stýkají víceméně jen s lidmi ze svých profesí (většinou se jedná o programátory, vědce, úředníky), a mají velice omezený okruh zájmů.
„Noví zámožní pracující“ (new affluent workers), asi 15 % obyvatel, si sice celkem rozumně vydělávají, ale s kulturou jsou trochu na štíru. Zábava pro ně znamená hlavně sociální média, sport a laciné talk shows.
„Tradiční pracující třída“ (traditional working class), v populaci zastoupeni 14 %, jsou věkově nejstarší skupina s průměrem 66 let. Nemají sice přetékající konta v bankách, ale zato zpravidla vlastní dům, v němž žijí.
„Mladí pracující ve službách“ (emergent service workers), 19 % populace,
o vlastnictví domu jen sní, své domovy rentují, protože nemají vysoké výdělky a nebo úspory, ale zato mají na rozdíl třeba od „technické střední třídy“ širší spektrum zájmů.
Jedu do UK na prázdniny. Kdy je nutné začít plánovat cestu? >>
Úplně na spodku společenského žebříčku se nachází posledních patnáct procent obyvatel, tak zvaný prekariát (precariat), což je nejvíce deprivovaná třída. Často se jedná o dělníky s minimálním příjmem (pokud vůbec pracují) a s velmi omezenými zájmy a koníčky. Jejich známí a přátelé jsou zpravidla v téže kategorii, a tak se neustále motají v kruhu bez šance uniknout.
Pokud vás zajímá, do které kategorie spadáte vy, stačí udělat si jednoduchý testík na http://www.bbc.co.uk/news/magazine-22000973
Alena z Londýna
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.