Jsi zde:  Huradosveta.cz > Blog


Zkrácený pracovní úvazek

Přečti si další tipy z kategorie Blog

Alternativní pracovní úvazek, jak se dá také nazvat, je v západním světě běžný. Počítá se do toho v podstatě jakákoli pracovní doba, která není na osm hodin denně pět dní v týdnu. 

U nás v České Republice stále zaostáváme i přes nepřízeň vývoje pracovního trhu a ekonomického prostředí. Nejvíce u nás trpí a nemohou najít práci starší občané před odchodem do důchodu, absolventi škol nebo maminky s dětmi.

Náš systém je bohužel zkostnatělý a jakýkoli výkyv od „normálu“ nastolený bolševikem je pořád velký problém a to ze strany zaměstnavatelů, legislativy i občanů.

Zde je pár faktů.

Nejvíce žen pracuje na zkrácený úvazek v Nizozemí (75,8 %). Následují Německo (45,3 %), Rakousko (42,9 %), Velká Británie (42,5 %)

Nejvíce mužů pracuje na zkrácený úvazek rovněž v Nizozemí (24,9 %). Následuje Dánsko (15,3 %), Švédsko (14,3 %), Velká Británie (11,8 %)

Nejvíce zkrácené úvazky v EU využívají mladí lidé a starší zaměstnance. Pro první skupinu je to šance, jak skloubit mateřství a práci nebo školu a práci. Pro starší zaměstnance je to šance, jak být co nejdéle pracovně aktivním. Na zkrácený úvazek pracuje v průměru v EU 32 % žen a 8 % mužů. Česko však za západní Evropou výrazně zaostává.

Zkrácené úvazky umožňují seniorům pracovat co nejdéle. Právě vysoká zaměstnanost starších občanů je pro udržitelnost penzijního systému v budoucnu velmi důležitá. Rodí se stále méně dětí a na důchodce tak nebude mít brzy kdo přispívat a největší pyramidový systém na světě, jak se dá penzijní systém také nazvat, spadne jako domeček z karet.

Právě díky zkráceným úvazkům mohou zaměstnavatelé pružněji odpovídat na výkyvy ekonomiky ve výrobě, nemusejí tím posílat zaměstnance, kteří nemají zkrácený úvazek, na různé dovolené, což se nikomu jistě nelíbí. Také je dokázané, že kratší pracovní úvazek vede k efektivnějším výkonům a je také velkou výhodou pro mladé rodiny s dětmi, kde jeden z rodičů může bez potíží zůstat déle s dítětem.

Maminka tak může zůstat se svým dítětem doma dostatečně dlouho a zároveň pracovat, přinést peníze do společného rozpočtu a nevypadnout s dění ve firmě. Počet zaměstnanců pracujících na zkrácený úvazek u nás v roce 2009 byl u mužů 2,4 % a u žen 9,9 %.

Jsem přesvědčen, že právě tento typ pracovní doby by mohl změkčit dopady ekonomické a globální krize v našem státě.

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Blog.

Naplánuj si cestu: