Zákaz kouření v autech, která přepravují děti

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

V říjnu tohoto roku vstoupí v platnost zákon, zakazující kouřit v autech, v nichž jsou jako spolujezdci děti do osmnácti let. 

no smoking ukParlament zákon schválil valnou většinou letos v únoru poté, co víc než sedm set předních lékařů podpořili přijetí tohoto zákona s poukazem na to, že děti jsou v autech vystaveny  vysoké koncentraci škodlivých látek. Ty se v tak malém a uzavřeném prostoru navíc  ještě znásobují a mohou způsobovat rakovinotvorné zárodky.

Přestože byl tento zákon přijat valnou většinou, jeho diskutování značně rozdělilo politickou scénu a rozvířilo debatu o osobní svobodě. MUDr Penny Woods, předsedkyně Britského plicního spolku, však rozhodnutí poslanců nadšeně přivítala:

„Jedná se o obrovské vítězství pro půl milion dětí, které jsou týdně vystaveny negativním účinkům pasivního kouření. Zároveň ale vyzýváme vládu, aby se stejnou rozhodností zmocnila úkolu sjednotit obaly veškerých tabákových výrobků, abychom ochránili dalších dvě stě tisíc dětí, které každý rok kouřit začnou.“

Británie tak podniká další krok k omezení kouření. Prvního července 2007 vstoupil v platnost zákaz kouření na pracovištích a veřejných budovách, který se vztahuje i na hospody a restaurace. Nekuřáci a rodiče s dětmi, kteří se chtějí v klidu najíst či si jen tak posedět, aniž by je otravoval zápach tabáku, toto rozhodnutí tehdy nadšeně přivítali. (Média zase začala informovat o novém sociálním fenoménu, kdy se před hospodou kuřáci druží a vznikají nové vztahy a přátelství.)

Odpůrci přijetí zákona se tehdy však obávali, že zákaz kouření bude tlačit kuřáky k tomu, aby si častěji zapálili doma, a děti tak budou více vystaveny pasivnímu kouření. Studie ze Skotska tyto obavy však vyvrátila s tím, že tři roky po zákazu kouření ve veřejných budovách klesl počet dětí, přijatých do nemocnice s astmatickým záchvatem o 15 %, což dokazuje, že lidé si více uvědomují škodlivost pasivního kouření.

cigarette

Zákaz kouření se také vztahuje na nádraží a autobusové zastávky, které mají „střechu a stěny“.

Pokud jste vášnivý kuřák a nechcete každou chvilku vybíhat s cigárkem ven do zimy, ale kouřit hezky teple při práci, zbývá vám jediná možnost – přidat se k britskému námořnictvu a nechat se zapsat do služby na ponorce. Protože tam je možné udit si plíce uvnitř místnosti, neboť, jak píší internetové noviny The Telegraph, na ponorce je „obtížné kouřit bezpečně venku“.  

Vzhledem k tomu, že balíček dvaceti cigaret stojí průměrně kolem £8, myslím, že je skoro lepší ty peníze vyhodit z okna (kde je najde někdo, kdo je může lépe využít), než je do třicátého září prokuřovat v autě, v němž sedí děti. Je to rozhodnutí každého z nás.

Autor: Alena

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: