Z Británie do New Yorku za 58 minut? Možná brzy

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Britská společnost Reaction Engines vyvíjí letadlo s vysokou rychlostí.

supersonic speed mach 5Letadla budou zvládat rychlost Mach 2,5 až Mach 5, to znamená, že do New Yorku z Londýna doletí za necelou hodinu a do Tokya za tři hodiny.

Jde o tak zvanou hypersonic rychlost. Už generace se lidstvo pokouší vyvinout letadla, která by byla několikanásobně rychlejší než je rychlost zvuku. Toto letadlo by to zvládlo. Letadla jsou teprve ve vývoji, ale už se testují a ví se, že takovéto rychlosti nejsou nemožné.

Kdyby šlo jen o sci-fi filmy, kde letadla mohly létat podobnou rychlostí, jenže britská společnost mění fikci v realitu. Nemůžu se dočkat, až budu na druhé straně zeměkoule za pár hodin. Svět se zase zmenší, ale málo kdo si uvědomuje, že vzdálenost a čas, za který se urazí, není všechno.

Doprava Česko Manchester >>

Daleko důležitější je si uvědomit, že i přes zmenšující se svět, jsou kulturní rozdíly stále velké, zvyklosti, náboženství, mentalita národa, politická situace atp.

new york taxiJinými slovy, i když to zní sexy, cestovat za tři hodiny to Japonska, stále člověk dostane kulturní šok a možná ještě větší, protože za pár hodin se nestačí přizpůsobit jiné kultuře a všemu, co s ní souvisí. Spíše to nabádá k menšímu porozumění a větším kulturním nepokojím. Určitě bych let ale vyzkoušel. Jde ale o cenu letenky.

Koneckonců, nikdy v historii neměli lidé tolik technologií, které by je měli sbližovat, ale také nebylo nikdy tolik lidí, kteří by trpěli samotou. Tím chci říct, že nadzvukové rychlosti zní v médiích dobře, ale paradoxně mohou lidi od sebe oddálit než sblížit.

Podrobnosti v angličtině zde

Adam Wojnar

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: