Na vlastní kůži - Manchester a MHD

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Jak se dopravovat po Manchesteru? Po příjezdu do Velké Británie jsem si, stejně jako každý jiný Evropan z kontinentu, musel uvědomit, že směry jízdy jsou tu převrácené. 

Tento fakt je sice všeobecně známý, avšak ne tak lehce proveditelný, jak jsem si zpočátku myslel. Párkrát se mi stalo, že jsem místo na sedadlo spolujezdce automaticky zamířil na řidičovo, a kolikrát jsem čekal několik minut, než jsem mohl přeběhnout silnici. Není to však nic těžkého, za týden jsem to už ani nevnímal.

V Manchesteru se dá dopravit několika různými způsoby, nejvíce jsem využíval cestovaní autobusem (tím dvoupatrovým), a to především do práce nebo do centra. Autobusovou dopravu zde zajišťuje více společností, které se odlišují jak cenami, tak i jejich trasami. Rozhodně se vyplatí koupit si vícedenní permanentku, která ušetří i několik desítek liber měsíčně. Mě osobně stálo cestování autobusem £ 12 týdně. Dvě dobré rady pro všechny: Nespoléhejte se na přesnost autobusů a vždy děkujte řidiči!metrolink

Metrolink, což je obdoba tramvaje a vlak patří k dalším možnostem, jak se v Manchesteru dopravovat. Rychlost a komfort je tu sice větší, na druhé straně se to odrazí však i finančně, a to znatelně. Můžete se také projet v klasickém anglickém taxíku, který vás dopraví přesně k místu, kam potřebujete, což je dobré především, když spěcháte nebo když už vám pozdě v noci nic nejede. Před tím, než do taxíku nastoupíte, se ale ve vlastním dobru informujte o ceně.

Během pobytu v Manchesteru jsem poznal i lidi, kteří si pro volný pohyb po městě pořídili jízdní kolo, což může být také velmi dobrý způsob jak se dopravit, hlavně když máte potíže s cestováním z práce a do práce. 

Kam na výlet?

Ačkoliv jsem v Manchesteru strávil jen necelé tři měsíce, zažitý stereotyp mi lezl na mozek. Proto je rozhodně dobré se nějakým způsobem odreagovat.

S kamarády jsme si řekli, že by bylo fajn, abychom podnikli krátký výlet. Ve Velké Británii najdete mnoho měst, které stojí za návštěvu. Hned v blízkosti Manchesteru leží města jako Liverpool nebo Blackpool, která se dají procestovat za jediný den. Chcete-li navštívit Londýn, cesta vám zabere okolo pěti hodin. Autobusová spojení najdete na stránkách NationalExpress, Megabus a ubytování na www.booking.com.doubledecker 

Nás ovšem lákalo něco jiného než jen samotná Anglie. Zamířili jsme severně do země, která je známá výrobou nejlepší whisky na světě a také národním hrdinou Williamem Wallacem. Více o tomto výletu v tomto článku.

 

Autor: Michal Zelba

O autorovi článku. Michal, student z České Republiky, byl v Manchesteru v průběhu letních prázdnin v roce 2012. Pracoval v restauraci. Občasnýma výletema a poznáváním Británie využíval svůj volný čas. Tímto příspěvkem se podělil o své zkušenosti z cestování.

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: