Jsi zde:  Huradosveta.cz > Blog


Vyplatí se převod z Británie, když je libra za 33 Kč?

Přečti si další tipy z kategorie Blog

Kurz koruny k britské libře je ovlivněn tolik diskutovanou intervencí České národní banky z listopadu 2013. 

Čeští střadatelé trpí, to se však netýká těch, kdo pracuje v zahraničí a převádí svou mzdu domů. Kurz britské libry k české koruně posílil přibližně o 10% a usídlil se tak okolo 33,- Kč za libru.libry-převod-bankovky-britanie

Rádce jak převádět libry do ČR. Já využívám společnost OPAL Transfer. Jak poslat libry na český účet rychle, bezpečně a levně >>

Vyplatí se převádět libry na koruny kvůli zisku?

Někdo jede do Británie za prací a někdo zase kvůli jazyku, každý má důvod jiný. Prozatím se však vyplatí převádět libry do čech. Proč jen prozatím, když ČNB slibovala, že korunu bude držet stále nízkou a to na přibližně 18 měsíců?

Zásadní důvody jsou hned tři. Zaprvé, nikdo neví, kdy ČNB zase sáhne k nějakým úpravám kurzu koruny opačným směrem. Zadruhé, ostatní země (v našem případě Británie, ale týká se to všech měn) mohou uvolnit svou měnu tak, jak to udělali Češi.

Zatřetí, ceny v ČR se musí zvednout a to aspoň o úroveň 10%, o které klesla koruna, tím se posílí inflace a koruna ztrácí svou kupní sílu. Jakmile se odehraje jeden z těchto scénářů, pak je směna libry na českou korunu kurzově shodná jako před intervencí, když byla okolo hranice 30,- Kč.

Převod liber do ČR >>

Trošku a záludný ze všech tří scénářů zde uvedených je ten poslední, kdy se lehce zvýší ceny produktů a služeb v česku, ale kurz bude stále stejný, jako je dnes, čili okolo 33,- Kč za libru. Pak to může vypadat, že kurz je stále výhodný, ale ve skutečnosti to tak již nebude, protože si za to koupíte méně věcí.

Living wage a minimální mzda v Británii, více zde.

Adam Wojnar

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Blog.

Naplánuj si cestu: