Jsi zde:  Huradosveta.cz >


Vyměňte své návyky a zlatá technika

Přečti si další tipy z kategorie

Změnou myšlení se můžeme někam dostat a něco změnit. Myšlenky a návyky stojí také za našim chováním a přístupem také k financím.

Změnit své návyky. Já jsem jeden takový měl. Ještě nedávno, když jsem pracoval a žil v Anglii, jsem veškeré peníze, které jsem vydělal, utratil. Nehledě na to, jestli jsem vydělal 500 liber za měsíc nebo 1500 liber.finance, investice, spoření

Vidíte? Je to jedno, kde jste a kolik vyděláte. Kdybych při výdělku 500 liber byl schopný odložit 100 liber, měl bych po roce 1200 liber ušetřených. Když jsem při výdělku 1500 liber nebyl schopný odložit nic, nebyl jsem na tom v podstatě lépe. Po dvanácti měsících jsem neměl nic.

Odkládej část výplaty

Nehledě na výši výplaty, vyplatí se odkládat aspoň, a to je minimum, jednu desetinu svého příjmu. Plaťte sobě jako první. Proč platit jiným jako první a sebe odbývat? Nejsme to my, kdo jde do práce, aby něco vydělal? Proč tedy platit nejdříve všechny účty a pak nemít nic pro sebe?

Je to nesmysl. Nejdříve si člověk musí zaplatit sám sobě. Je lepší mít 100 liber ušetřených za měsíc z 500 liber než nic z 1500 liber.

Babylónské pravidlo

Nechej si to, co vyděláš v pondělí dopoledne. Co vyděláš až do pátku, je na účty a všechny výdaje. Jedna desetina příjmu jde přímo na účet, odkud si člověk nemůže peníze okamžitě vybrat a utratit. Ideálně jde o dlouhodobý spořící účet nebo dluhopisovou investici, kde jste pokutování za výběr a čekáte na své finance měsíce, než vám je uvolní. Je to ochrana před sebou samým. My jsme sami sobě největším nepřítelem.

Proč nemůžu na peníze sáhnout, když jsou moje? Na co tedy platím sobě jako prvnímu. Dobrá otázka. Jde o odklad peněz na budoucnost. Na dobu, kdy tyto peníze budou vydělávat na vás a ne vy na ně. Získáte finanční svobodu, když úroky pokryjí měsíční náklady. Není to skvělá představa, že pak už do konce života nemusíte nikam chodit a jen se věnovat tomu, co vás baví?

Adam Wojnar

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie .

Naplánuj si cestu: