Jsi zde:  Huradosveta.cz > Blog


Videoblog: NIN, jak na to

Přečti si další tipy z kategorie Blog

NIN-National Insurance Number, tip jak si ho vyřídíte. 

Sociální pojištění a co ve Velké Británii znamená.

National Insurance Number (NIN) je číslo, pod kterým je každý občan vedený u finančního úřadu. Dá se to také chápat jako „osobní účet“, na kterém se přičítá odvedené pojištění a daně. Číslo vypadá pak takto: QQ 12 34 56 A. Toto číslo se nikdy nemění, nehledě na to, jestli jste změnili rodinný stav, bydliště, změnili jste si jméno nebo se rozvedli či opakovaně opustíte zemi, číslo vám vždy zůstane stejné.

Sociální pojištění je podobné našemu sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Toto pojištění, stejně pak jako daně z příjmu, jsou placeny jen na jednom místě v rámci EU. Jestli tedy vycestujete za prací do jedné
z
členských zemí, je nutné se odhlásit v zemi druhé. 

Jak a kde se vyřizuje NIN

Pro členy EU se lze objednat po 48 hodinách strávených na území Velké Británie. Stačí zatelefonovat na Pracovní úřad na číslo +448 456 000 643 a domluvit si na pobočce schůzku s úředníkem. Není nutné mít zajištěné zaměstnání. Stačí jen ústně potvrdit, že si práci hledáte, popřípadě jakým způsobem. Doklady pro vyřízení tohoto čísla jsou cestovní pas, občanský průkaz, řidičský průkaz (má-li ho žadatel) a doklad potvrzující adresu bydliště v Británii, nejlépe smlouva na bydlení. Nemáte-li potvzení bydlení, nevadí, není to překážka. 

Možné otázky úředníka

1.Žádáte poprvé o NIN? Is it first time you are applying for NIN?

2.Na co potřebujete NIN? Why do you need NIN? 

3.Jste ve Velké Británii poprvé? Is it first time you are in the UK? Have you ever been to the UK before? 4.Máte práci? Do you have a job? 

5.Kde bydlíte v Británii? Where in the UK do you live?
6.Jste ženatý/vdaná. Are you married?
7.Máte děti? Do you have children?

9.Co jste v ČR dělal/a? (povolání) What did you do in Czech? What job did you do? 10. Jak dlouho chcete zůstat v Británii? How long are you looking to stay in the UK? 11. Jste studentem v Británii? Do you study in the UK? 

Sociální pojištění je podobné našemu sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Toto pojistění, stejně pak jako daně z příjmu, jsou placeny jen na jednom místě v rámci EU.

Jestli tedy vycestujete za prací do jedné z členských zemí, je nutné se odhlásit v zemi druhé. 

 

 

 

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Blog.

Naplánuj si cestu: