Jsi zde:  Huradosveta.cz > Blog


Videoblog: Jak si zajistit bankovní účet

Přečti si další tipy z kategorie Blog

Zajištění účtu v bance je pro mnoho lidí nepřekonatelná překážka. Vysvětšlím vám, jak si ho nejjednodušeji vyřídíte sami a co všechno k tomu potřebujete. Sám jsem v bance pracoval :-)

 

Bankovní účet

Jak otevřít účet v bance.

Velká Británie je oproti ostatním zemím včetně České republiky velmi obezřetná, komu otevře bankovní účet. Ačkoliv se zdá proces velmi jednoduchý, pro zahraniční pracovníky to může být skoro nepřekonatelný oříšek. Důvod? Žádná banka neotevře bankovní účet bez předložení dokladu o adrese (proof of address). Kdysi bylo možné účet otevřít na základě dobrého slova a bez doložení adresy na úředním dopise, to již neplatí. Nejznámější banky jsou: HSBC, Barclays, Santander, Lloyds, NatWest

Úředním dopisem se rozumí

 • Bankovní výpis s adresou bydliště ve Velké Británii

 • Účet o zaplacení plynu, elektriky, vody nebo TV

 • Dopis z místního úřadu, NIN nebo policie

 • Dopis od zaměstnavatele na hlavičkovém papíře

  Naopak účet neotevřete na základě

 • Pracovní smlouvy

 • Výplatní pásky

 • Nájemní smlouvy 

   

  Běžné účty jsou v Británii zdarma, tak jako výběry na přepážce a převody v rámci UK. Výjimkou mohou být účty od HSBC banky, které slouží pro studenty studující v Británii nebo pracovníky, kteří přijeli za účelem práce. Za účet se však platí 7 GBP měsíčně a smlouva se podepisuje na 12 měsíců.

  Tohle je jediná výjimka, kdy se za běžný účet, jehož součástí nejsou různá připojištění domácnosti nebo cestovní připojištění, platí poplatek. Výběry z bankomatů jsou zdarma bez ohledu na banku, která bankomat provozuje, a bez ohledu na četnost výběrů. Maximální denní částka, kterou můžete
  z bankomatu vybrat, je většinou 300 GBP. Na přepážce můžete vybrat libovolnou
  částku, kterou máte na účtu k dispozici.

  Jaké doklady vzít s sebou na schůzku pro otevření účtu

  • Cestovní pas nebo OP nebo řidičský průkaz

  • Doklad o adrese

  • 20 liber jako vklad pro otevření spořicího účtu. Tento vklad pak můžete vybrat.

   Účet je otevřený zhruba do 30 minut. Do 5 pracovních dnů přijde poštou bankovní karta, PIN a podklady pro internetové bankovnictví, které je také zdarma. Šeková knížka vám bude v běžném životě k ničemu.

   Nenechte se zaskočit, když se vás bankéř zeptá, zdali může zažádat o váš credit scoring. Je to vaše finanční historie ve Velké Británii, která bude prověřena počítačem během několika vteřin a ke které musíte dát souhlas. Žádnou historii nemáte? Nevadí, stejně ji budou kontrolovat. Zřejmě systém nenajde vůbec nic, to může být důvod, proč vám neschválí systém otevření účtu. Nic se neděje, pro tyto případy má banka v záloze ty nejjednodušší účty, takzvané basic accounts. 

   

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Blog.

Naplánuj si cestu: