Uvařte si pravou anglickou snídani, je to zážitek

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Říká se, že anglická kuchyně není nic moc. Ovšem to se říká i o české. A přeci najdeme v obou z nich perly, které stojí za ochutnání. Tak třeba klasická anglická snídaně. Proporcemi tedy spíše pořádný oběd, ale pokud váš žaludek nebude vzdorovat a máte půl hodinky času, udělejte si ji. 

english teaJe to kulinářský zážitek s bohatou historií – a za uchování této tradice dodnes vděčíme mimo jiné typickému anglickému snobství.

Složení je vskutku opulentní: opečené klobásky (vepřové sausages), fazole v rajské omáčce (baked beans), opečená slanina (bacon), vajíčko na způsob „volské oko“, opečená rajčata a žampióny, tradičně i jelito (black pudding)  a jako příloha tousty.

Tomáš s Jirkou mají pro vás vzkaz z Manchesteru >>

Některé ingredience (třeba jelito)  jde samozřejmě vynechat, ale na druhou stranu anglickou snídani nedělají fazole s toastem. Na přípravu budete potřebovat minimálně jednu pánev a rendlík na ohřátí fazolí.

Opečete klobásky, pak slaninu, pak rajčata a žampiony a nakonec na tu samou pánev rozklepnete vajíčko. A když to celé sníte, pochopíte, proč Angličanům stačí na oběd už jen sendvič a hlad dostanou až večer.

Však také původně měla anglická snídaně opravdu nasytit na celý den. Venkovská šlechta ji servírovala sobě i hostům, aby předvedla vše dobré, co dům respektive farma dala. A pak se šlo například na hon.

2 nejrozšířenější chyby při hledání práce >>

Potom přišlo viktoriánské období a tyto kdysi šlechtické zvyklosti začala kopírovat i  bohatá střední třída. A když se začalo pracovat v továrnách, byla sytá snídaně skutečnou energií na celý den. Každopádně pořád jde o jídlo, které má odér určitého snobství ve smyslu „koukněte, my na to máme“.

Osobně mám anglickou snídani rád. Nasytí opravdu na hodně dlouho, i když nevím, jestli až do večeře bych to zvládl bez obědu. Kdykoliv jedu na dovolenou, anglická snídaně je jedním z mých jídel, které si vždy objednávám. Kdo ji nezkusil, určitě to musí napravit.

Chcete recept? Zkuste třeba tenhle od Jamieho Olivera: http://www.jamieoliver.com/recipes/pork-recipes/the-full-english/#hlkv10jtJ4KpGpa8.97

Adam Wojnar

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: