Učím se formou pokusů a omylů. Nebojte se chybovat!
Po mnoho přečtených knihách a špatných investicích jsem přišel na to, že rychlé peníze neexistují. Čím jsou rychlejší a výdělek neuvěřitelnější, tím rychleji jdu pryč od takové investice.
Nezkouším už načasovat nákup akcií nebo nemovitosti, ale udržet investici co nejdelší dobu. V investicích se vyplatí, jak dlouho má člověk peníze investované.
Jakmile investované peníze dosáhnou hodnoty, že pokryjí veškeré vaše náklady, pak vydělávají na vás. Vytvořili jste si kapitál a můžete začít žít z úroků. Můžete si udělat důchod třeba už ve čtyřiceti, děláte-li to správně a začali jste včas. Jde o běh na dlouho trať, může jít o dvacet nebo třicet let.
Ale pamatujte, kdybych si odkládal deset procent z 20 000,- měsíčně, je to 24tis Kč ročně. Začátek výborný. Neobelhávejte se tím, že si budete říkat, až jednou. Až mi zvýší plat, teď potřebuju nový telefon, auto, oblečení, kabelku, na pivo, nezačnete tak nikdy. Já jsem to poznal tou delší cestou.
Peníze odkládám už pár let, stále minimálně deset procent. Je to výborný pocit. Naučil jsem se hned na začátku žít s příjmem o deset procent nižším, než jsem vydělal. To zvládne každý. Mnoho lidí ale utratí více než vydělá. Myslíte, že udělá takovým lidem vyšší měsíční plat rozdíl? Neudělá. I když vydělají 100 000,- Kč měsíčně, stále mají návyk utratit více než vydělají. Je to o návyku, ne o částce na výplatní pásce. Počítá se to, co vám na konci měsíce zbyde, ne co máte na začátku hned po výplatě.
Zlatá vstupenka
Kdo pochopí tuto filozofii, bude jednou bohatý, nehledě na to, kde žije nebo kolik vydělává.
Jednou jeden filozof řekl: „Aby se z člověka stal milionářem, chce to mít plán stát se milionářem, nic víc. Nevyžaduje to miliónové investice“.
Tím plánem je odkládání aspoň deseti procent z příjmu každý měsíc a nesahat na kapitál. Úroky spojené s časem pak vezmou za své a kapitál začne prudce narůstat.
Vzpomínáte na pohádku o vynálezci šachů z Číny a císaři? Vynálezce představil císaři novou hru, šachy. Císař se ho ptal, co za hru chce. Mladík byl chytrý. Na první políčko na šachovnici dal jedno zrnko rýže. Císař se smál. Na druhé políčko dal dvě zrnka. Císař se ptal, proč je tak skromný. Na třetí políčko čtyři zrnka, na čtvrté osm, pak šestnáct. Vždy vynásobil vklad dvakrát až do 64. políčka. Nakonec přivedl krále na mizinu, protože na posledním políčku bylo tolik rýže, kolik je v dnešní době roční globální produkce!
Takto podobně fungují i úroky, které znovu reinvestujeme. Zajímavé, jaká síla se skrývá v úrokách, které se reinvestují. Pak to vypadá podobně, jako s vynálezcem a šachovnicí. Podobně může vypadat i váš bankovní účet za nějaký čas.
Adam Wojnar
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Blog.