Jsi zde:  Huradosveta.cz > Blog


Jak se vyplácí dávky v Británii?

Přečti si další tipy z kategorie Blog

V České republice se hodně mluví o kartě pro výplatu sociálních dávek, projektu Skarta. Tato platební karta a k ní příslušný účet měl být nejdříve povinný. Později se objevilo prohlášení

, že to nebude pro výplatu dávek nezbytně nutné. Na internetu se zatím objevily návody občanských sdružení, jak se přebírání vyhnout a doporučení ombudsmana, který upozornil, že stát nesmí za nepřevzetí karty trestat nevyplacením dávek. Navíc opoziční ČSSD oznámila svůj záměr povinné karty zcela zrušit v případě, že by vyhrály volby. Pro nás ale bude zajímavé zjistit, jak řeší vyplácení dávek země kolem nás a to konkrétně Velká Británie.

Sociální dávky, přídavky na dítě a ostatní příspěvky od státu, včetně důchodu, jsou ve Velké Británii vypláceny přímo na účet klienta. Pokud však klient nevlastní osobní bankovní účet, je k dispozici ještě možnost zřídit si účet u pošty, který se jmenuje Post Office Card Account. Tento účet je ale speciálně navržen pouze na dávky, důchody a jiné státní příspěvky. Nelze na něj vyplácet mzda nebo jiný příjem. Účet je veden zdarma, stejně jako běžné účty v bance.

Velká Británie má velkou výhodu v tom, že Britové jsou zvyklí kupovat si i noviny ve stánku platební kartou a to i na vesnicích, proto bankomatů a platebních terminálů v obchodech, je více než dost. Počet bankomatů, které slouží k výběru hotovosti zdarma, je v Británii okolo 42 500. V okolí 1,6 km od svého domu na předměstí Manchesteru jsem našel 43 

skarta

bankomatů. K jednoduchému hledání poslouží tato webová stránka, která podle vaší adresy vyhledá na mapě místa, kde lze hotovost vybrat. Nabízí i adresu bankomatu a zda-li je výběr zpoplatněn nebo nikoli.

Jestliže pobíráte příspěvek na Council Tax (v tomto měsíčním poplatku jsou zahrnuty poplatky na policii, hasiče, odpad, čištění ulic a podobně), pak tento příspěvek je přímo strhnout z tohoto měsíčního vyúčtování. Nájemníkům městských bytů je dávka na bydlení vyplácena tak, že je přímo odečtena z měsíčního nájmu nebo pokud jde o nájemníka v soukromém bytě nebo domě, pak může být dávka na nájem vyplácena přímo majiteli domu. Není to však pravidlem. 

Další možností je platba tohoto přídavku šekem, které v České Republice nemáme. Je to ale zdlouhavější proces, protože při vkladu šeku na váš účet v bance musíte čekat čtyři pracovní dny, než můžete s penězi disponovat, tato služba je bankou poskytována zdarma. Platební šek si můžete nechat proplatit také na poště, kde hotovost dostanete okamžitě. Šeky se však posílají ve výjimečných případech. Britský úřad nařizuje metodu, jakou budou dávky vypláceny. Jestli s touto metodou klient nesouhlasí, může podat stížnost a případ bude přehodnocen. Volba platby jinak není možná.

Ještě je jedna metoda platby přídavků. Jmenuje se Simple Payment Card a je určena pouze pro velmi zvláštní případy. Karty stát nikomu nevnucuje, naopak dává přednost výplatě na účet. Ve svých oficálních propagačních materiálech jasně upozorňuje, že tato karta není určena pro zájemce, kteří mají účet v bance nebo si ho mohou pořídit. Odlišná je také zapojení dvou dodavatelů a větší síť, kde je možné hotovost vybírat. Karty vydává banka Citibank ve spolupráci s firmou PayPoint, která poskytuje platební síť ve 24 000 obchodech, trafikách, supermarketech a dalších místech. To znamená, že se jedná oproti ČR o dvě soukromé firmy, které Používá se pouze v případech, kde nelze snížit účet za Council Tax, nájem na bydlení, nelze proplatit šek a příjemce přídavku nemůže otevřít nebo spravovat svůj vlastní účet v bance. Za těchto okolností se vydává karta bez PINu, kterou lze vybrat zdarma hotovost na speciálních místech označených logem na kartě.

Možnost použití této karty je na každé poště a v mnoha obchodech nebo také novinových stáncích. Britové mají i v tomto případě přehledný vyhledávač těchto míst na webu. Držitel této karty se musí prokázat cestovním pasem, řidičským průkazem nebo účtem za teplo, vodu, elektriku a podobně. Dále pak musí znát jedno zapamatovatelné datum, které si předem sám určil. Maximální denní limit pro výběr hotovosti touto cestou je přibližně 18 600 Kč. V případě těchto karet je také možné, aby hotovost vybrala jiná osoba. Této osobě je vystavena vlastní karta a musí se rovněž prokázat všemi dokumenty, jak je popsáno výše.

Pro občany, kteří mají potíže s viděním je možnost zaslání veškerých materiálů k jejich dávkám, důchodům a jiným přídavkům s většími písmeny nebo si mohou vše zjistit telefonicky, včetně přesného zůstatku na jejich účtu (jak účty k úhradě tak přídavky mají své číslo, pod kterým lze zjistit zůstatek, přeplatek nebo nedoplatek okamžitě na telefonní lince). Všechny výše popsané služby jsou zdarma, s výjimkou tří procent bankomatů, které jsou zpoplatněny a bankovních účtů, kde jste si objednali různé druhy připojištěni nebo jiné výhody.

 

 

Adam Wojnar,

zakladatel agentury Huradosveta.cz

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Blog.

Naplánuj si cestu: