Silná libra přitahuje pracovníky z Čech do Británie

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

V den, kdy píšu tento článek, 20.1. britská libra je bezmála na hranici 36,50 Kč. Tento kurz láká Čechy, aby vyjeli za prací do Anglie.

Silný kurz je způsoben intervencemi České národní banky (ČNB), které byly spuštěny ke konci roku 2013. Těsně před tímto obdobím byla libra k mání za cenu pod 30 Kč za jednu britskou libru. Od té doby to jde však s českou korunou strmě dolů.

Ruce si mnou nejen exportéři, když jejich zboží na vývoz z ČR je levnější a tudíž jsou konkurenceschopnější na světovém trhu, ale také pracovníci, kteří pracují v zemích jako je Anglie.Graf libra koruna

Za stejnou práci dostanete tedy více než 30 procent více, než tomu bylo v polovině roku 2011. Jednu třetinu navíc nikdo jen tak nedá.

Když si člověk vydělá dnes například 1300 liber za měsíc, tak si domů převede 46 800,- kdežto v roce 2011 by to bylo pouze 35 100,-. To je rozdíl 11 700,- Kč způsobený pouze změnou kurzu měny, který ČNB uměle udržuje.

Luxusní bydlení ve čtvrti Old Trafford >>

Kupní síla již zmíněných 1300 liber je stejná jako to bylo v roce, když česká koruna byla pouze 27,- Kč. Jinými slovy, když člověk utratí vydělané peníze dnes nebo by je utratil před 4 lety na území Velké Británie, nekoupí si za to dnes více než v minulosti.

Když však peníze dnes převede domů do České Republiky, rozdíl je markantní. ČNB podle různých zpráv nezvažuje vrácení koruny na hranici jako byla před intervencemi. Spíše naopak, libra by mohla ještě vystoupat nahoru.

Adam Wojnar

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: