Dnes se posunul čas. Několik důvodů, proč bychom to ne/měli dělat

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

V Británii se posouvá čas ze zimního na letní, stejně jako u nás. Britové s tím také zápasí.

town clock britainBritové si dali práci zjistit, proč by měl zůstat letní čas a neměnit se nikdy na zimní. Že by za nedlouho bylo o jednu věc navíc, proč jsou ostrované jiní? Stejně jako všude jinde, od Druhé světové války mají zavedený posun času, který měl ušetřit spoustu peněz na výdajích za teplo a světlo.

Kdyby se čas v zimě nezměnil a zůstal stále letní, tak by:

Domácnosti a podniky by ušetřili

Bylo ušetřeno £485 milionů na elektrice a plynu v domácnostech a podnicích. V Británii stále i o zimním čase je docela dlouhá doba, kdy je venku světlo, ale pracovní život se v zemi ještě nerozjel, takže tím se nevyužívá možnost pracovat a nepoužívat tolik energií. Naopak se utrácí pak navečer, kde minuty ne-li hodiny z rána chybí.

Výhody v byznyse

Kdyby byl v zimě letní čas, Britové by měli aspoň na půl roku shodný čas jako největší metropole Evropy Brusel, Paříž, Frankfurt a Miláno. Zaměstnavatelé by tak nemuseli tolik platit za přesčasy, aby pokryli hodinu navíc práce jen kvůli změně času. Pracovní doba by byla shodná všude. To se týká zejména podniků obchodujících s Evropou.

Proč se nevydat do Anglie za prací teď hned? >>

chester ukZlepšení bezpečnosti

Když se v letech1968 až 1971 v Británii neměnil čas kvůli experimentu, bylo zjištěno, že na cestách se uskutečnilo o 11% méně incidentů v Anglii a 17% méně ve Skotsku. Na cestách umírá 50% všech lidí v čase, kdy je tma a nemusela by být, kdyby se čas nezměnil. Denní světlo by mohlo ušetřit NHS (zdravotnictví) dalších £200 milionů na výdajích za úrazy, které se uskuteční ve tmě, kterou by díky posunu času vystřídalo světlo.

Nárůst turistů

Světlo po delší dobu večer by mohlo přinést do turistického odvětví až o £3,5 miliardy více peněz, což by také sebou přineslo o 60 tisíc až 80 tisíc více pracovních míst.

Do Liverpoolu z Manchesteru za 20 minut? >>

Pozitivní vliv na zdraví

Delší světlo v zimě by znamenalo, že lidé by měli o hodinu světla navíc pro denní sportovní aktivity, které odkládají kvůli rychlému stmívání.

Debatu na téma posun času, mají Britové na stole rok co rok už po nějaký čas. S časem se nic zatím zřejmě měnit nebude. Jak se říká, čas ukáže.

Celý článek v angličtině zde

Adam Wojnar

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: