Pomazánka Marmite – buď ji miluješ, nebo nenávidíš!
Brity zachváltila panika – ne, nejedná se o brexit či o střemhlavě padající libru, situace je daleko horší – hrozilo totiž, že z regálů Tesca zmizí pomazánka Marmite!
My si tady můžeme interně česky pokroutit očima a pomyslet si něco o nějaké obyčejné pomazánce, ale Marmite není obyčejná pomazánka – je to téměř synonymum britskosti a národních tradic. Představte si, kdyby nám z regálů zmizela Plzeň – taky by byl národ na nohou!
BREXIT, jak to doopravdy je >>
A cože je to ta Marmite za zázrak? K pivu ostatně nemá daleko! Je to taková lepkavá, hnědá hmota, která se vyrábí z kvasnicového extraktu, jenž vzniká jako vedlejší produkt vaření piva. Na rozdíl od piva samozřejmě neobsahuje alkohol, ale zato je také bohatá na vitamín B.
Díky kvasnicím má specifickou vůni; tj. podle odpůrců příšerně smrdí, podle fanoušků zase nádherně voní. Marmite je specifická i tím, že k ní nelze zaujmout vlažný postoj, a samotné reklamní heslo zní „buď ji miluješ, nebo nenávidíš“. (Mimochodem původní reklamní slogan zlidověl, a stala se z něj tak zvaná „hláška“.)
Marmite je už „babička“. Na světlo světa ji přivedl v roce 1902 Němec Justus von Liebig, název je pro změnu z francouzštiny a znamená kameninový hrnec, protože v těch se Marmite až do roku 1920 dodávala.
Minimální mzda v Británii opět roste. Na kolik a koho se růst týká? Podívej se zde >>
Pomazánka se ještě více zpopularizovala během první světové války, kdy došlo k objevu vitamínů, a ukázalo se, že Marmite je bohatá na B komplex, a tak ji britští vojáci dokonce fasovali jako součást stravy.
Značku Marmite koupila v roce 2000 firma Unilever, a tu se vracíme k jádru pudla. Unilever před pár dny napadlo, že by kvůli padající libře mohl navýšit cenu Marmite o 10 %, proti čemuž se Tesco nebojácně a radikálně postavilo.
Supermarket se dokonce nechal slyšet, že když se Marmite vyrábí v UK, tak ji špatný kurz libry snad tak neohrožuje, a že v případě takovéhoto neslýchaného navýšení ceny přestane pomazánku a pár dalších produktů prodávat. (Ostatní markety chytře mlčely a vyčkávaly, jak se spor vyvine, případně daly Marmite do akce, aby přilákaly zákazníky. Jó, když dva se perou, třetí se směje...)
Unilever a Tesco se sice nakonec bratrsky dohodly a kvasnicová pomazánka v Tescu zůstává na regálech, nicméně růstem cen nám politici hrozí dál, zejména u sýrů, vín a čokolády. Nenechme se však pohltit brexitovou hysterií, přátelé! Pokud nežijete v Británii, nakupte si rekordně nízké libry a vyražte k nám nakupovat – podpoříte nás a ještě si uděláte radost.
No a my domácí si koupíme kravku, na balkóně zasadíme chmel a vinnou révu, do obýváku buď pořídíme kakaovník pravý, nebo si na čokoládu necháme zajít chuť úplně, a místo do tabulky se zakousneme do křupavého skotského jablka – dokud jsme ještě jedna země!
Alena z Londýna
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.