Proč vlčí mák? Památka hrdinů neboli Poppy Appeal

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Proč všichni v Británii nosí koncem října až do poloviny listopadu tu divnou červenou květinu na oblečení? Jde o vzpomínku na padlé od dob I. Světové války až po současnost a to jak v UK tak i Kanadě a zbytku Commonwealth. 

Co je Poppy Appeal

Je to charita, která vznikla v Británii v roce 1918. poppy appeal ukByla převzata od jednotek Spojených Států, kde podobná iniciativa vznikla o několik let dříve.

Vlčí mák

Květ připomíná bojiště, kde padli vojáci britské a kanadské armády. Od roku vzniku této akce se nosí na oblečení květ vlčího máku. Kdysi se nosil pouze v den připomenutí padlých hrdinů, tedy 11 listopadu.  

V tento den se drží minuta ticha. Život v Británii se úplně zastaví na jednu minutu, žádná TV stanice ani rádio nic nevysílá. Je to přesně v poledne ve 12 hodin britského času. Zažil jsem to mnohokrát a člověku jde z toho pokaždé mráz po zádech. Pro Británii je to velká událost, zakončená pokládáním květů vlčího máku a věnců na památníky zesnulých ve válce.

památka zesnulých v boji

Akce se vždy účastní politici, známe osobnosti a královská rodina.

Dnes je možné sledovat červené květy na oblečení od konce října až do poloviny listopadu. Nepsaným pravidlem je, že všechny osobnosti politiky, televize, sportovci a celebrity je nosí. Není to povinnost.

Charita

Květ lze zakoupit v obchodech nebo dobročinných charitativních akcích. Cena je většinou od jedné libry výše.  Příspěvek jde na různé vojenské výzkumy, které charita sponzoruje. Například syndrom války v zálivu nebo příspěvky na vojenské veterány.

Kde se slaví

Ve Velké Británii, Kanadě, USA, Austrálii, Severním Irsku a Republice Irské.

Adam Wojnar 

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: