Odejde Británie z EU? Zbude práce jen pro vědce a umělce?

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Rok 2017 to možná rozhodne. V Británii totiž může dojít k referendu o jejím setrvání v EU. A polovina Britů si „Brexit“ přeje už dnes. Co by to znamenalo pro nás?

To zatím nikdo netuší. Ale nelze vyloučit, že práci v Anglii pak dostanou už jen špičkoví odborníci.EU británie exit

Referendum o setrvání v EU

Premiér David Cameron loni slíbil, že pokud bude znovuzvolen, bude pro rok 2017 usilovat o referendum o vystoupení z EU. A proč o něj Britové tolik stojí? Důvodů je celá řada – a jedním z nich je i možnost regulovat příliv imigrantů. Spousta Angličanů si totiž myslí, že jim jednoduše bereme práci a zneužíváme jejich dávky.

Londýn, město cizinců

Dokazuje to už roky se tradující vtip: Když se zeptáte v Londýně, jestli je v UK hodně imigrantů, tak 8 % lidí řekne, že ne, 27 % lidí řekne ano a 66 % odpoví „I am not understanding question, please“. Pravda je ovšem taková, že Češi vezmou i práci, nad kterou Angličan ohrne nos, a do Anglie jezdí skutečně pracovat a ne se flákat.

Příležitost před rokem 2017

Na druhou stranu je také fakt, že v současné době už v Británii žije přes milion lidí ze zemí A8 (připojených k EU v roce 2004 – kromě Česka třeba i Slovensko nebo Polsko) a jen loni poskočilo toto číslo o dalších 170 tisíc lidí z celé EU. Nicméně ekonomové se shodují na tom, že pro Británii bude stále ekonomicky výhodnější, když volný pohyb zahraničních pracovníků regulovat nebude.

Stát se to ale může – a po případném „Brexitu“ už by mohli práci dostat jen vysoce vzdělaní vědci, umělci, technici, manažeři, právníci nebo učitelé.

Pokud tedy chcete vyzkoušet práci v Anglii, neváhejte. Teď je ta nejlepší doba.

 

Zdroj: http://www.cer.org.uk/sites/default/files/publications/attachments/pdf/2013/pb_imm_uk_27sept13-7892.pdf

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: