Jsi zde:  Huradosveta.cz > Blog


Nerušte nás, vládneme aneb korupce v Čechách.

Přečti si další tipy z kategorie Blog

Korupce v České Republice nemá konce a je tak výsměchem celé veřejnosti. Podívejme se pro srovnání do Británie, kde se korupce v politice netoleruje. Přesvědčilo se o tom několik zákonodárců, kteří dnes vysedávají za mřížemi.

U nás to probíhá asi v tomto scénáři. Když nějaká úplatkářská kauza vyplyne na povrch, napíše se pouze o tom spoustu článků, naštvaných blogů, popíše hodně papíru a v televizi vystoupí nezainteresovaná politická strana, aby ukázala všem, že jich se korupce vůbec netýká a snaží se přesvědčit občana, voliče, že zrovna oni bojují s korupcí nejefektivněji. 

Vše je za několik dní zameteno pod koberec a veřejnosti se nabízejí jiné zprávy, aby se zabývala jinými problémy. Výsledek? Nula, nic. Dokonce politici čekající ve vyšetřovací vazbě, vozí ochranka za peníze daňových poplatníků na jednání.

Stav české korupční scény a odolnost našich politiků, kteří se drží svých poslaneckých koryt, je enormní. 

Pojďme se proto podívat do Velká Británie, jak se tam zápasí s korupcí.

Když je člen parlamentu nebo sněmovny, podezřelý z braní úplatku nebo z korupce a není schopen svůj “zvláštní” příjem doložit nebo vysvětlit, je zbaven okamžitě poslanecké imunity a předán policii. Po výslechu, kdy takový podezřelý politik nebo úředník není schopen objasnit své počínání, zakročí soud.

Ve Velké Británii nastoupil šestiletý výkon trestu bývalý soudní úředník, který je prvním delikventem souzeným podle nového zákona o korupci z roku 2010

Munir Patel byl odsouzen za úplatkářství a zneužití pravomoci. Patel přiznal, že přijal úplatek ve výši 500 liber za vymazání přestupku za rychlou jízdu. 

Patelovi soud vyměřil celkem 6 let trestu odnětí svobody. Blíže o této kauze se dočtete na serveru Novinky.cz. 

Dokonce i vysoce postavený politik, Lord Taylor, který nedokázal obhájit své “náklady” ve výši 11 277 liber, byl poslán do vězení. Psal o tom zpravodajský server BBC. Trest mu byl vyměřen i přes to, že Taylor přiznal, že došlo pouze k jedinému pochybení. Hájil se také tím, že jeho činnost byla vždy motivována službou lidu a vlasti a šlo pouze o jediný přestupek, soud na to nebral ohled. 

Rozhodnutí soudu. 

Soudce řekl, že Taylor lhal novinářům, kteří vyšetřovali tento případ a lhal znovu, když podával svědectví soudu v průběhu soudního procesu, pak také dodal “náklady ve sněmovně Lordů jsou založeny na důvěře”

Taylor dostal 12 měsíců a v celkem rozsáhlé aféře s nárokami za osobní výlohy, které poslanci dostávají od vlády zpětně proplacené, byli členové politických stran odsouzeni k odnětí svobody

Například Elliot Morley 16 měsíců, Eric Illsez 12 a David Chaylor 18 měsíců.

Soud se v Británii nezalekne poslaneckého mandátu ani postavení úředníka, proto také Británie funguje a netopí se ve stoletých, nikdy nevyšetřených korupčních kauzách, jako Česko.

V tabulce na této stránce si na tom nestojíme zrovna nejlépe, dokonce jsme se propadli o 4 místa v posledních několika letech.

Z členských zemí EU tak má za rok 2011 horší hodnocení než Českou pouze Lotyšsko, Slovensko, Itálie, Rumunsko, Řecko a Bulharsko.

Byl bych moc rád, kdyby to nějaké politické straně někdy došlo. Je mi jedno, jestli to bude ČSSD, ODS, TOP09 nebo někdo jiný. Důležité je, aby to bylo co nejdříve. Také je nutné, aby se kauzy začaly opravdu řešit a né jen vést plané, nikam nevedoucí debaty v televizích a novinách. Jen tak si může česká politika začít napravovat pošramocenou, nebo spíše úplně zničenou reputaci u svých voličů. 

korupce

 

 

Adam Wojnar

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Blog.

Naplánuj si cestu: