Londýn, milovaný i nenáviděný - cestovatelský večer

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Kdysi jsem žil na přechodnou dobu v Londýně. Pracoval jsem v bance na King´s Cross a každý den dojížděl metrem přibližně 50 minut. 

 

 Je to místo, kde chodí hodně studentů a turistů. Naše pobočka se nacházela přímo naproti St Pancras International, odkud vyjížděly vlaky do Paříže a také do celé Anglie. Cestoval jsem do práce v ranní špičce metrem - Victoria line. V létě to bylo utrpení.

Cestování do práce

Jde o nejvíce přetopenou část metra, bývá tam okolo 40 C. Stávalo se pravidelně, že sem tam někdo zkolaboval na perónu. Vždycky někdo rychle přiskočil, podal pití a pomohl člověku na nohy. To byl hezký příklad, jak si cizí lidé umí pomoct i v tak přeplněném městě, jakou Londýn jistě je.

Rád vzpomínám na své začátky v Anglii, práce barmana >>

Práce v bance

Často jsem stával na nohách celé dny, radil zákazníkům, odpovídal na jejich podněty, otevíral osobní účty atd. Po směně jsem pak mazal ve špičce hezky domů :-) Svalil jsem brašnu s věcmi, převlékl se a hned šel běhat. Nesnesl jsem sezení před televizí a běh patří i dnes mezi mé oblíbené činnosti.

adam runningBydlel jsem na konci části Walthamstow, kde bydlí mnoho Čechů a Slováků (u velkého stadionu pro závodní psy, skoro až v Chingfordu), kde se narodil známý fotbalista Manchesteru United a miláček publika David Beckham.

Jak otevřít osobní bankovní účet v Anglii >>

Víkendy jsem trávil cestováním po jihu Anglie

Mezi mé oblíbené destinace patří například Portsmouth nebo Brighton. Jednou jsem zvládl i cestu autem do Francie pod stan. Když jsem zůstával v Londýně o volném čase, krátil jsem si ho procházkami po centru, návštěvou Greenwich Parku, Canary Wharf nebo Green Parku. Člověk se musí vyvarovat špičkám v metru (rush hour). Lidi bývají naskládaní v metru opravdu jako sardinky.

Auto v metropoli

O jízdě autem ani nemluvě, to vyjde ještě hůře. Na cestě, která měřila 7 km jsem hravě strávil 45 minut. Londýn je moc hezké místo. Co se týče dopravy, tak určitě preferuju Manchester, kde přejedete z jednoho konce na druhý během 30 minut a člověk se aspoň u toho cítí důstojněji.

Na vlastní kůži, Skotsko >>

London Bridge Adam WojnarI přes to na Londýn nedám dopustit

Často ho navštěvuji, i když tam už pár let nebydlím. Každý, kdo přemýšlí nad cestou do evropského města a nebyl ještě v tomto bezvadném, historickém a na památky bohatém městě, tak o hodně přichází a Londýn by měl zařadit jako číslo jedna, než se někam vydá. Prostě to musíte vidět.

Adam Wojnar

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: