Konzerva je přirozený domov tuňáka, ukázal průzkum ve školách
My vnitrozemci se zasmějeme, a jdeme dál. Člověk by si myslel, že v ostrovní zemi, omýlané kolem dokola mořem, to bude ještě větší vtip.
Jenže není. Podle výsledků ankety o znalostech podmořského života, které se zúčastnilo 1500 dětí ve věku od pěti do jedenácti let, se celá třetina domnívala, že konzerva je přirozený tuňácký domov.
Polovina malých badatelů navíc neměla tušení, kolik chapadel má chobotnice, a pětina si pletla humra s pavoukem. Že si 25 % Briťat myslelo, že velryba je největší ryba na světě, to už snad nepřekvapí nikoho.
Adam Wojnar, zakladatel Huradosveta.cz, odpovídá na nejzáludnější dotazy klientů >>
Může se samozřejmě jednat o náhodu a můžeme věřit tomu, že zrovna kápli na děti, které znají ryby jen z konzervy či z filmu Hledá se Nemo (čtvrtina dětí díky němu dokáže tuto oranžovo-bílou rybu správně pojmenovat jako klauna očkatého!). My optimisté se můžeme radovat, že sklenice mořských znalostí je sice možná ze třetiny prázdná, ale zato je ze dvou třetin plná, a to je přece dobrá zpráva.
Nicméně když z kolegyně ze šesté třídy vypadlo, že polovina jejích jedináctiletých dětí při přípravě na gramatický test s překvapením zjistila, že kráva dává mléko, nevěděla jsem, jestli brečet nebo se smát, protože přesně tuhle třídu jsem před osmi lety vzala na strhující školní výlet na farmu. (Nebudu vás unavovat detaily o tom, jak Caroline zapomněla v autobusu batoh se svačinou, či jak se ztratila polovina maminek, které jely s námi, aby nám „pomáhaly“, protože to k tématu nepatří.)
Vím, že v dnešní době, kdy znalosti jsou na Googlu, jsou mnohem důležitější dovednosti, ale přesto se domnívám, že základní přehled není nikdy na škodu. Každý rok mi zůstává rozum stát nad tím, kolik dětí nastupuje do místních základních škol, aniž by měly ponětí o tom, co je to sedmikráska, pampeliška, odkud se berou vajíčka a na čem rostou třešně.
Ale pak tu jsou zase pětileté děti, které se jen tak mimochodem při čtení dětské knížky zmíní, že první člověk letěl na Měsíc raketou Apollo 11, či že první trasa londýnského metra byla Metropolitan Railway.
Mzda v Británii roste čím dál rychleji. Můžeš toho využít i ty >>
A tak se celkem brzy ukazuje, že děti, s nimiž jejich rodiče aktivně tráví čas, berou je na výlety do přírody a do muzeí, mají nejen daleko větší přehled, ale i slovní zásobu. Logicky jsou tak i ve škole většinou napřed, a zvyšuje se jejich šance na dosažení dobrého vzdělání, a tím jednou i lepší práce.
No a jak jsme na tom my, Češi a Slováci žijící v Británii? Jak tady využíváme čas a příležitosti my? Rozšiřujeme si obzory poznáváním této krásné země, nebo jsme jako nemálo přistěhovalců, žijících kilometr od Tower Bridge, kteří tento slavný most na vlastní oči nikdy neviděli? Nehoňme se jen z práce domů k televizi, a pak zase do práce. Život je příliš krátký a je škoda okrádat se o zážitky a vzdělání...
Alena z Londýna
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.