Kdy začít vánoční nákupy? 49 dní do Vánoc

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Za mě je odpověď jasná. 24. července tradičně hodím na Facebook status, že do Štědrého dne zbývá jen pět měsíců, což lidi buď pobaví, nebo otráví, načež vyrobím seznam, koho se letos chystáme obdarovat. Poté se po českých řemeslných trzích pomalu začnu rozhlížet po dárkách pro kolegyně a učitele dětí, či si zapisovat nápady. 

Vánoce za 49 dní AnglieV prosinci si pak v klidu užívám vánoční atmosféru a dokupuju už jen pár maličkostí. A zatímco ostatní šílí, my pragmatici si jen s úsměvem připomínáme přísloví „až se tě zima zeptá, co jsi dělal v létě...“

Přiznám se ale, že mě velice otravuje vidět soby, Santa clausy a sněhuláky už v září, kdy ještě vystavujeme zbytky letního opálení, a být to na mě, zakážu to pro manipulaci davem. Podle BBC ale každý rok začíná čím dál více lidí myslet na Vánoce už koncem srpna, aby se buď vyhli prosincovému šílenství, a nebo prostě rozložili výdaje. (Přísahám, že při tom nedělali rozhovor se mnou!).

Vše, co jste nevěděli o Brexitu >>

V posledních letech se také v Británii velice ujaly původně americké nákupy spojené se slevami o Černém pátku a jeho online bratranci Kybernetickém pondělí (poslední pátek v listopadu a následné pondělí). Mnozí Britové se na ně už naučili čekat, a do konce listopadu jen mapují terén (loni jsem to zkusila, ale znervózňovalo mě množství adrenalinem přetékajících nákupčích, stejně jako přetížené a padající servery).

Další novinkou z posledních let, která má přilákat peněženky zákazníků, jsou „předvánoční povánoční slevy“. Tyto slevy začínají tradičně na Štěpána, a každý rok přináší televize zprávy o tom, jak před Nextem a dalšími oblíbenými obchody lidé stojí už od pěti od rána, aby toho během svátků klidu a míru co nejvíc urvali.

Anglie svátky zvyky VánoceObchody totiž kalkulují s tím, že většina lidí nechává nákupy na poslední chvíli, a ví, že nejrušnější den roku bude tzv. Super Sobota alias Panická sobota (sobota před Božím hodem) a pak 23. prosinec. Vhodně zaměřené slevy toto nákupní šílenství jen posílí, protože nekupte to, když je to tak levné...

Za prací a novýcm životem do Anglie s Huradosveta.cz. Kultura, výdělek, angličtina a hlavně hodně nevšedních zážitků. Ozvi se nám ještě dnes >>

Podle ekonomických odborníků by letošní Vánoce neměly být o  moc dražší než ty loňské, protože spousta podniků se zásobuje zbožím už v průběhu první poloviny roku, a to byla libra ještě „normální“. Připravit se prý ovšem můžeme na dražší produkty dovážené ze zahraničí, a to hlavně víno, které může stoupnout at o pět procent. (Je na čase přejít na domácí cider.)

Dražší Vánoce nás mají čekají až příští rok, kdy inflace pravděpodobně přeroste očekávaná dvě procenta. Já se toho ale nebojím. Jednak jsme nikdy za dárky přehnaně neutráceli, a pak také ze zkušeností vím, jaké poklady se dají pořídit v povánočních slevách, a jak rychle to do Vánoc zase uteče. A až se mi pak zima 2017 zeptá, co jsem dělala v lednu, budu mít odpověď nejen připravenou, ale i zabalenou!

Alena z Londýna

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: