Jsi zde:  Huradosveta.cz > Osobnosti


Jan Amos Komenský

Přečti si další tipy z kategorie Osobnosti

Jednou z dalších osobností, kteří úspěšně působili na území Anglie, byl významný pedagog, jazykovědec, přírodovědec, humanista, filozof a politik Jan Amos Komenský.

Jednou z dalších osobností, kteří úspěšně působili na území Anglie, byl významný pedagog, jazykovědec, přírodovědec, humanista, filozof a politik Jan Amos Komenský. Díky vytrvalé práci zejména v oblasti vzdělávání se zapsal ve více zemích do dějin středověké Evropy. Zřejmě každý už někdy slyšel jeho fráze ,, Opakování je matkou moudrosti nebo ,, Škola hrou ".

Místo narození Komenského není přesně známo, bylo to však některé z míst na jihovýchodní Moravě. Narodil se dne 28. března 1592. Jeho jméno je odvozeno od obce Komňa v okrese Uherské Hradiště. Během mládí si osvojil latinský jazyk a díky dobrým studijním výsledkům byl vyslán do německé reformované školy v Herborne a na univerzitu do Heidelbergu, kde vystudoval teologii. Komenský byl vysvěcen za kněze Jednoty bratrské, která patřila k protestantské církve a hlásila se k husitským tradicím.

Po porážce českých stavů v bitvě na Bílé hoře v roce 1620 se Komenský musel skrývat před císařskými vojsky. V té době mu kromě toho na mor zemřela manželka i dvě děti. V roce 1623 byla spálena jeho knihovna ve Fulneku, v jeho posledním působišti. Po tomto těžkém období se vzpamatoval av roce 1624 se podruhé oženil. Brzy se dostal do popředí Jednoty Bratrské. V jejích službách absolvoval mnoho důležitých cest, jejichž cílem bylo připravit organizaci emigrace členů Jednoty Bratrské a získat politickou a morální podporu v zahraničí.

Na svých cestách byl podporován osobnostmi z vyšších kruhů, kteří si vážili jeho práci. Zaváděl nové metody, jako byla např. povinná školní docházka pro děti bez rozdílu talentu či majetku rodiny. V roce 1627 císař nařídil nekatolickým stavem vystěhování ze země nebo přestoupení na katolickou víru. Komenský proto odchází ze země is rodinou do exilu do Lešna, kde strávil celkem 19 let života. Kromě dalších náročných úkolů zde působil i jako rektor gymnázia. V roce 1639 se dokonce stal jedním z biskupů a zároveň sekretářem Jednoty Bratrské. Komenský se začal stále více dostávat do povědomí v celé vzdělané Evropy. Mezi jeho přáteli se objevuje anglický duchovní John Dury a podnikatel Samuel Hartlib, který patřil k organizátorům vědeckého života v Anglii a stoupencům Komenského plánů na reformu školství a vzdělanosti.

Komenský brzy dostal nabídku na působení v Anglii od Hartliba. Cílem měla být reformace školství. Nabídku přijal a roku 1641 odešel do Londýna. Našel zde velké pochopení pro své teorie, nabídku hmotného zabezpečení a i nových vlivných přátel. V rámci přednáškového turné vystoupil i před Královskou akademií věd. V roce 1642 však vypukla v Anglii občanská válka, která mu zabránila zrealizovat plánované reformy. Kromě toho se Komenského příznivci rozdělili do různých politických táborů. Během pobytu v Anglii vzniklo dílo Via Lucis.

V tomto čase se o Komenského práci začaly zajímat i takové osobnosti jako např. kardinál Richelieu, knížecí rod Rákócziovci nebo i Američané, kteří začali za mořem zakládat své první školy. Komenský nakonec přijal nabídku ze Švédska, kde měl také zrealizovat reformu školství. Do Švédska chtěl jít iz politických důvodů, věřil že by Švédové mohly přispět k porážce Habsburků v České zemi. Komenského cesty po Evropě se zde však neskončily, kromě pobytu v Sedmihradsku jsou známé např. i jeho návštěvy Slovenska a to v Skalici, Trnavě, Púchově, Levoči, Prešově a zřejmě i v jiných městech.

V roce 1662 v Anglii vznikla Královská učené společnosti, která řídila výchovu a vzdělávání. Jelikož poté psal již v díle Via Lucis, právem považoval vznik této společnosti za dědictví svých myšlenek.

Jan Amos Komenský zemřel v Nizozemsku ve vysokém věku 78 let po dlouhodobých pracovních problémech během práce

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Osobnosti.

Naplánuj si cestu: