Jak si najít práci v Anglii (Stanislav Hedvik)
Dnes jsem natrefil na článek ohledně hledání práce v Anglii. Tento článek mě zaujal a to hned z několika důvodů.
V článku je povedeně zachyceno, jak je to s prací v Anglii, jak se dá najít, když člověk vyráží na vlastní pěst. Vystihuje to, co sám říkám ostatním, když se mě ptají, jestli se dá najít práce před odjezdem do Anglie a vysvětluje, proč hledání práce "na dálku" nefunguje. Článek zpracoval Stanislav Hedvik a já se chci s vámi o tyto postřehy také podělit. Posuďte sami.
Jak si najít práci v Anglii
V poslední době dostávám emaily s dotazem, zda bych byl schopen pomoc při hledání práce, přesněji zda bych nebyl ochoten nějakou práci zařídit. To mě vyprovokovalo k napsání dalšího článku na téma: Jak si najít práci v Anglii.
Já práci nezprostředkovávám ani nemám žádnou agenturu. Sám jsem obyčejný dělník a svoji práci jsem si doslova vymodlil. Dalo to velké úsilí ale podařilo se. Sehnat práci je obtížné (stejně jako v ČR) ale udržet si ji…, to je věc nesnadná. Nezaměstnanost je zde velká (hlavně poslední dobou) a tak je třeba mít trpělivost. Hledání práce je totiž práce na plný úvazek. Pokud pošlete tři životopisy a pak čekáte na zázrak – ten se nestane. Chce to maximální soustředění, odesílat denně desítky CV, obcházet podniky osobně, ptát se, nabízet se. Úspěch se jednoho dne dostaví.
Komunikace se zaměstnavatelem
je rozdíl, zda hledáte práci, když už bydlíte v Anglii, nebo když o práci zatím jen přemýšlíte a hledáte potencionální místo z České republiky. Komunikace se zaměstnavatelem má totiž svá úskalí.
Rozdělil bych to do čtyř skupin.
První skupina jsou AuPair, Mother’s help, Nannies. Tam se doslova očekává, že uchazeči o tuto pozici jsou ze zahraničí a tak váš zaměstnavatel (nějaká rodina) nemá problém s vámi komunikovat emailem, volat vám na český mobil nebo vás kontaktovat velmi oblíbeným způsobem – přes Skype.
Druhá skupina jsou vysokoškoláci, přesněji doktoranti, kteří pracují na nějakém mezinárodní projektu, kde komunikaci s potencionálním zaměstnavatelem v zahraničí obstarává alespoň ze začátku daná univerzita/VŠ. Celý systém je ve skutečnosti složitější ale tak nějak to v praxi chodí. Mám zde kamaráda, který dodělal doktorát a nedávno se sem přistěhoval. Pracuje zde na nějakém projektu přes EU. Smlouvu má zatím na dva roky, co bude dál, se uvidí…
Třetí skupina jsou velmi žádoucí profese. Jsou to především doktoři, programátoři, seřizovači CNC strojů. O tyto druhy profese je takový zájem, že můžete (s velkou nadsázkou) anglického zaměstnavatele kontaktovat třeba poštovním holubem, reakce bude téměř okamžitá!
Poslední skupina jsou všichni ostatní. Dělnické profese, řidiči, pečovatelé, zdravotní sestry, zahradníci, kuchyňský personál a číšníci atd. To jsou profese kde je velká fluktuace lidí a pokud má firma požadavek na nové pracovníky vyhlásí nábor a stovky dopisů a emailů se CV se jen hrnou.
Někdy si kladu otázku, zda vůbec zaměstnavatel všechny ty žádosti čte. Jen takové upozornění mimo řádky. V Anglii je normální, že čekáte na odpověď i dva měsíce aby jste se dozvěděli, že vás neberou, pokud vůbec nějakou odpověď pošlou. Když pošlou, je to většinou už v době, kdy už jste někam nastoupili a v onu chvíli je to již jen úsměvné/případně k nasrání.
Je tedy pochopitelné, pokud se nějaký šéf nebo náborový pracovník přehrabuje stovkami emailů, že bude upřednostňovat ty uchazeče, kteří jsou místně příslušní. Naprostá většina zaměstnavatelů zasílá pozvánky na pohovor písemně. Proto je nutné uvést v CV vaši adresu. Pokud je adresa česká, je to pro zaměstnavatele zbytečná přítěž a skončíte nejspíše v koši.
proto je vhodné pokud chcete pracovat v Anglii na běžných “dělnických” pozicích se do UK nejdříve přestěhovat (mít anglickou adresu pro zasílání korespondence) a poté žádat o práci. Nebo požádat kamaráda či známého, kdo už v UK bydlí aby vám jeho adresu pro zasílání korespondence poskytl.
Neberte tuto informaci za definitivní, je možné, že některý zaměstnavatel s vámi bude komunikovat i když jste v současné době v ČR ale je to málo pravděpodobné. Anglický zaměstnavatel nebude volat na český mobil, na Skype a někdy nebude ani reagovat na email s českou koncovkou. Záleží na tom, jak moc o vás stojí ale nyní se bavíme o běžných dělnických profesích kde je velká fluktuace zájemců kteří již v UK bydlí.
Jak si najít práci v Anglii?
Těch cest je několik a v zásadě se neliší od hledání práce v České republice.
- osobní kontakt, návštěva firmy či podniku
- sledovat inzerci, především tu (tištěnou) regionální
- internet
- registrace na úřadu práce (Job Centre)
- registrace v pracovní agenturách
- apelovat na kamarády/známé s prosíkem ať se poptají u svého zaměstnavatele
Osobní kontakt, návštěva firmy či podniku. Jestliže se rozhodnete rozběhnout se do ulic a “ptát se”, je třeba se umět prodat a nestydět se říct, co umím. Angličané berou všechno vážně a tak je třeba mluvit pravdu a dovednostmi to nepřehánět. Doplatíte na to. V malých firmách si vyžádejte vedoucího, ve větších firmách se zeptejte, kdo má na starosti nové uchazeče. Když budete hledat práci v nějakém obchodním domě, nikdy se neptejte zaměstnanců (bojí se o své místo) a často vás buď odbydou, nebo vám řeknou klišé, že si musíte vyplnit žádost na internetu. Ptejte se raději rovnou kde najdu tvého šéfa.
Sledovat inzerci, především tu (tištěnou) regionální. V regionálním tisku jsou totiž nejčerstvější inzeráty. Pokud zaměstnavatel platí inzerci, má vážný zájem o nové lidi. Vy máte zase větší předpoklad, že daná pozice je aktuální a že neztrácíte čas inzerátem, který je dva měsíce starý (inzerce na internetu).
Internet. Tím bych navázal na předchozí odstavec. V Anglii existuje vedle solidních inzertních portálů mnoho dalších inzertních webů, jsou to ale jen generátory již existujících inzertních portálů. Všechny tyto weby mají odlišné logo ale struktura je většinou stejná. Záměrem těchto webů je pomocí registrace z vás dostat co nejvíce osobních informací. Výsledkem nebude nic jiného než spamování vašeho emailu nabídkami práce, které s vaším oborem nemají nic společného. Tyto weby vypadají velice věrohodně, jsou profesionálně vytvořeny. Přes většinu těchto webů můžete dokonce vyplnit žádost na konkrétní pozici či kontaktovat zaměstnavatele. Ovšem z mé zkušenosti se touto cestou nikdy nikdo neozval. Navíc mnoho inzerátů (převzatých odkudsi) je na těchto webech vedena stále jako aktuální ačkoli na domovském (původním) webu již daný inzerát není. To je ten zbytečně ztracený čas, o kterém jsem mluvil.
Pokud jde o inzerci práce na internetu, v Anglii doporučuji:
- inzertní portál Job Centra
- Gumtree (je to nejrozšířenější inzertní portál v UK něco jako Annonce v ČR). Ovšem i tam pozor na aktuálnost.
Registrace na úřadu práce. Můžete ale pokud jste se zrovna do UK přistěhovali, nemáte nárok na dávky v nezaměstnanosti. Jen se zaregistrujete a budete docházet každý týden na Job Center, kde vám pomohou s hledáním práce. I když “pomohou” je silné slovo. Ale jak říkám lidově, je to lepší než kopanec do zadku. V každém Job Centru jsou automaty, kde si můžete vyhledat zaměstnání dle oblasti a oboru ve kterém chcete pracovat. Vybrané inzeráty si můžete ihned zdarma vytisknout. Vhodné především pro ty, co jsou v UK krátce a nemají zatím přístup k internetu. Navíc v každém Job centru jsou nástěnky, kde visí žhavé novinky které ještě nejsou ani v systému. Další šance.
Registrace v pracovních agenturách. V některých agenturách je registrace zdarma, někde se za to platí. Někde dostanete práci téměř hned, někde budete dlouho čekat a ničeho se nedočkáte. Některé agentury jsou obecné – nabízejí různé pozice v různých profesích a některé agentury jsou zaměřeny jen na určitou profesi. Například existuje mnoho agentur jen pro profesi Care assistant. Počítejte s tím, že budete vyplňovat “kilometr” dlouhý dotazník a že bude po vás požadováno potvrzení o adrese. Dále po vás budou chtít bankovní detaily. Je třeba si zařídit účet v bance. Než si ho zařídíte, budou vám chodit šeky.
Apelovat na kamarády/známé s prosíkem ať se poptají u svého zaměstnavatele na volné místo. Jo, proč ne, také možnost. Je to ale zodpovědné rozhodnutí a ne každému se do toho chce. Pokud se v práci neosvědčíte, uděláte kamarádovi / známému špatné jméno. V opačném případě je efekt příjemný. Další plus je, pokud neovládáte AJ tak jak by jste si představovali, váš kamarád vás v práci uvede, vše v mateřštině ukáže a vysvětlí.
Přeji všem hodně štěstí při hledání práce.
Další články od tohto autora neleznete ZDE
Autor článku: Stanislav Hedvik
O autorovi článku:
Autor blogu žije v Anglii od roku 2006. Od té doby vystřídal spoustu zaměstnání a žil na mnoha místech napříč celým královstvím. Za tu dobu nasbíral spoustu zkušeností v osobním i profesním životě. Psát vlastní blog se rozhodl proto, aby vyplnil prostor informacemi především nekomerčního charakteru, kterých je na internetu velmi málo. Je si vědom určité odpovědnosti za informace, které zveřejní, avšak upozorňuje na fakt, že jde pouze o jeho osobní zkušenosti. Nabádá čtenáře, aby si z jeho článků brali pouze příklad, neboť zkušenosti jiných se mohou diametrálně lišit. Na druhou stranu mu není lhostejný osud těch, co se do Anglie teprve chystají a snaží se jim pomoci díky svým příběhům, které jsou pro život a práci v Anglii velmi poučné.
“Nejcennější je vlastní zkušenost”
…toho si je autor vědom a tak se domnívá, že některé, především komerční weby nabízející krajanům ubytování nebo práci v Anglii, jsou zkreslené (nikoli nepravdivé avšak nadměrně motivující). Nabádá tedy k opatrnosti. Díky jeho příběhům se čtenáři dozví mnoho nezkreslených faktů a to je oč tu běží… .
Velká Británie - Stanislav Hedvik
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.