Jahodový tenis. Wimbledon se blíží, připravte si jahody
Že se blíží Wimbledon, poznají netenisoví fanoušci podle toho, že supermarkety ozdobí obrovské cedule s jahodami a smetanou, nadšeně hlásící, že se blíží VELKÉ BRITSKÉ LÉTO.
Létu samotnému je třeba v Británii dělat reklamu, protože počasí je zde stejné celý rok, plus minus deset stupňů, a tak nebýt kalendáře, našinec by si možná ani nevšiml, že léto tu je, a nešel by si koupit jahody či plavky.
Jahody jsou synonymem pro Wimbledon téměř jako tráva, už proto, že během červnových čtrnácti dnů, kdy turnaj probíhá, vrcholí i sezona jahod. Briti jahody tradičně pojídají se smetanou, a někdy mám dojem, že bez ní jim přijdou jahody mdlé či „suché“; mimochodem tentýž dojem mám i o místních buchtách, které místní s oblibou před podáním přelívají vanilkovým krémem, čímž všechny buchty dostávají téměř stejnou chuť.
My si tady můžeme interně (a hlavně česky!) upřímně říct, že britské jídlo má ve světě nevalnou pověst, a články, popisující jeho konzervativnost (od slova konzerva) či mrazivost (od slova mrazák) by rozsahem zřejmě hravě obkroužily celou zeměkouli, pokud bychom seřadili písmenko vedle písmenka.
Nepamatuji, že bych kdy viděla britské jídlo spojené s adjektivem „čerstvý“, tedy snad kromě marketových magazínů, inzerujících vlastní jídlo. U wimbeledonských jahod se toto přídavné jméno ale použít dá, protože jsou sbírány buď den předem, nebo dokonce ráno před úsvitem, načež jsou vloženy do kontejnerů s minimálním počtem deset kusů, odšťopkovány a ihned odeslány směr souboj tenisových velikánů.
Sociální pojištění NIN a odvody ze mzdy >>
Jahody se ve Wimbledonu dlouho neohřejí. Nejen proto, že je během velkého britského léta často pěkná zima, ale také jdou díky britské konzervativnosti (tentokrá odvozeno od slova konzervativní) rychle na odbyt. Během dvoutýdnového šampionátu se prodá minimálně 28 000 kg jahod a a 7 tisíc litrů smetany. Cena £2.50 za mističku jahod je sice cena jak pro královskou rodinu (už proto, že jinde v tuhle dobu stojí dvounásobné množství poloviční cenu), ale zase tradice je tradice. A kde jinde než v Británii tradice dodržovat?
Alena
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.