Investuj a vydělej v roce 2017

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Hypotéky drahnou. Pořiď si další zdroj příjmu. Nech pracovat své těžce vydělané peníze. Hypotéky půjdou pouze jedním směrem a dolů to není. To je příležitost ke zhodnocení svých úspor. Zapomeň na spořící účty s jedním procentem úroků. Dobrá nemovitost ti dá 15% ročně.

Hypotéky drahnou až o 0,5%

Zákon bude přikazovat bankám, aby nepokutovaly klienty za předběžné splácení hypoték. Bankám se to nelíbí. Respektive si chtějí zachovat své příjmy, které na pokutách mohly inkasovat. Podle nového zákona však tyto pokuty končí a banky na to odpovídají zdražením hypoték. Úroková míra jde nahoru o 0,3% až 0,5% a průměrná hypotéka bude tak 2,3%

Za dražší financování může stát

Úroková míra v ČR se ale ještě nezměnila a hypotéky už drahnou. Po novém roce navíc skončí 100% hypotéky a zpřísní se celkově podmínky.

To bude mít za následek zpomalení cen růstu bytů v ČR a třeba na některých místech i jejich zlevnění.

Dívám se na to očima investora

Podnikám a investuji v Británii do nemovitostí a myslím si, že stát dělá pro běžného spotřebitele v Česku více než právě v Británii.

Jen pro srovnání, v Británii je obtížné získat hypotéku pod 2,5% při 80% LTV

(20% depozit, hradíte ze svých zdrojů a 80% hradí banka).

Zpomalení nebo pokles cen bytů?

Tím chci říct, že v Česku se až tak nic zásadního nemusí dít v porovnání s cenami hypoték jinde v zahraničí. Sice zdraží, ale zdaleka ne na úroveň jako jinde.

Jen to bude mít za následek zpomalení cen a pro toho, kdo uvažuje nad koupi nemovitosti jako investor, to může být už v roce 2017 velmi zajímavé období ke koupi. Nikdo totiž nechce koupit nemovitost za účelem investice a ještě na ní doplácet, protože nájem, který hradí jeho nájemník nepokryje splátku hypotéky.

Příležitost k investování už ve 2017

Pro Čechy a Slováky pracující v Anglii může být rok 2017 příležitost pro zhodnocení svých naspořených peněz.

Nízká cena bytu znamená nižší hypotéku, nižší akontaci, tedy vlastní zdroje financí a nájmy při tom v některých lokalitách Česka mohou být stále stejné nebo ještě růst. To je účelem investice do nemovitosti z důvodu cash-flow. Tedy měsíčního příjmu.

Takže na závěr rada zní. Jestli uvažuješ stát se investorem do nemovitostí nebo už investuješ, tak nyní na konci 2016 je ještě brzy, ale už v následujícím roce 2017 se mohou začít objevovat zajímavé příležitosti. Samozřejmě je nutné mít připravenou hotovost. Čím horší podmínky má běžný člověk, tím více příležitosti to znamená pro tebe.

Adam Wojnar

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: