I s minimální mzdou vyděláte čtyřikrát víc v UK než v ČR

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Co když vám zaměstnavatel nechce dát víc, než musí? Pak na tom v Anglii budete pořád o dost líp než v Česku. A to dokonce víc než čtyřikrát líp! 

Současná minimální mzda v UK vyjde totiž v přepočtu na zhruba 220 Kč na hodinu, zatímco u nás si vyděláte pouhých 50 Kč.  A i když jsou životní náklady za kanálem zhruba dvojnásobné, pořád platí, že na práci v Anglii neproděláte.mzda srovnání Manchester, Anglie

Adam Wojnar, rád vzpomínám na své začátky v UK>>

Když se podíváme na růst minimální mzdy, v obou zemích vyrostla od roku 2005 zhruba o pětinu. V ČR jste si v roce 2005 přišli na 42,50 Kč hrubého za hodinu, zatímco v UK to bylo £5.05 (177 Kč při současném kurzu ČNB).

Dnes to je 50,60 Kč u nás a  £6.31 (222 Kč) v UK*. Správně namítnete, že život v UK je samozřejmě o dost dražší. Zkuste ale nahlédnout do zajímavého srovnání portálu NUMBEO a uvidíte, že to není zas taková hrůza.Manchester město

Zatímco i při minimální mzdě vyděláte odhadem čtyřikrát více než u nás, za bochník chleba dáte v přepočtu necelých 40 Kč! Horší je to samozřejmě s nájemným – tam jsou ceny vyšší zhruba 2,5násobně a pronájem garsonky v centru města odhaduje portál na zhruba 25 000 Kč měsíčně.

V průměru pak můžete počítat asi s dvakrát vyššími životními náklady. Pořád tedy můžeme říct, že práce v Británii se našinci vyplatí – a to i při minimální mzdě.

 

Zdroje:

http://www.mpsv.cz/cs/871

https://www.gov.uk/national-minimum-wage-rates

* Pozn.: Pokud vám ještě nebylo 22 let, platí nižší sazba - £5.03 (177 Kč) za hodinu.

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: