Jsi zde:  Huradosveta.cz > Blog


Důl Paskov, Amazon a český selský rozum

Přečti si další tipy z kategorie Blog

Práce v Anglii má také své úskalí a není to vždy s medem. Když jsem v Anglii ale jednou přišel o místo z důvodu restrukturalizace podniku, byl jsem za to vděčný.

Dostal jsem dvouměsíční odstupné. V pátek jsem skončil v jedné práci a v pondělí nastoupil v druhé a ještě za to dostal zaplaceno. Tak jsem se na to díval. K mému úžasu jsem byl jeden z mála s tímto pohledem na věc. Byl jsem za to rád. Samozřejmě před svým odchodem jsem usilovně práci hledal a chodil po pohovorech. Viděl jsem, jak většina spolupracovníků se krčí v rohu a neví, co bude dál. Připomnělo mi to situaci s našim dolem Paskov. Nedíval bych se na to jako na problém, ale jako příležitost. Příležitost začít něco nového.doly Paskov

Ukázkové plýtvání penězi

 

Téma uzavření dolu Paskov se v posledních několika dnech dostává opět do popředí v médiích. Podle serveru Aktualně.cz OKD může získat až miliardu Kč od státu, když bude prodlužovat ztrátovou těžbu a nezbaví se tak přibližně 2 tisíc zaměstnanců. Stát nemyslí hlavou, to jsme všichni už dávno zjistili.

Jde o umělé prodlužování už dávno ztrátového dolu. Pracovní místa jsou již dávno ztracena. Nejsem si jistý, jestli chápu postoj českého státu, když chce uměle držet při životě ztrátový důl, jen aby si horníci prodloužili pracovní poměr o dva roky.

Už dávno se vědělo, že jde se důl bude nejspíše zavírat a o práce přijde mnoho lidí. Věřím, že okolí dolu Paskov je na další pracovní příležitosti chudé a není jednoduché získat nové uplatnění na trhu práce a pro rodiny s dětmi to může mít velké negativní důsledky v domácím rozpočtu. I přes to si stále myslím, že se na svou budoucnost mohou horníci připravit.

Budoucnost v našich rukou

 

Je to už pár let, kdy se nad Paskovem stáhla mračna. Je mnoho rekvalifikačních kurzů, kde se dá získat nová kvalifikace a znovu nastartovat pracovní kariéra. To vše ještě k tomu hradí stát. Navíc horník může získat tučné odstupné, které mu pokryje čas, než najde novou práci po rekvalifikaci nebo náklady třeba na přestěhování. Netvrdím, že se každý z propuštěných horníků musí hned stěhovat někam daleko, ale plně postačí za nejbližší pracovní příležitostí.úřad práce

Ta naše povaha česká

 

Když srovnám Anglii, kde jsem přibližně 8 let žil, tak vidím, že Angličané i jiné národy, se za práci běžně stěhují a mění druh povolání. Není to nic neobvyklého. U nás v Čechách jsme trošku zkostnatělí a nemáme rádi změny. To ostatně také dokládá proč Amazon nemůže postavit sklad u Brna. Sklad by přispěl vznikem mnoha pracovních míst a hlavně, to je ještě důležitější, Amazon není na sestupu, jako například těžba uhlí, ale jde stále vzhůru díky globální ekonomice a nákupu produktů přes internet, takže místní lidé by z toho mohli těžit delší dobu. Brňané přišli o bezmála 3 miliardovou investici a 1500 pracovních míst podle severu Českatelevize.cz. V dnešní hospodářské krizi by to byla malá vzpruha. Český tvrdohlavý člověk však vyhrál. Když si nevážíme Amazonu, světového lídra v online prodeji, koho tedy?

Jak z toho ven? 

 

Včera jsem se zúčastnil akce Patriotů MSK, kde jsem viděl, kolik je u nás na Ostravsku příležitostí pro práci i podnikání pro ty, kdo chtějí se svou budoucností něco dělat. Stačí jen mít otevřenou mysl novým věcem a oči neustále otevřené.horník

Jsem zastáncem nových příležitostí a toho, že každý z nás může se svou budoucností něco dělat. Nechci se spoléhat na naši vládu a čekat na spásu, protože to nikdy nepřijde. Státu jde jen o jeho cíle a udržení svých lidí v politice a nezáleží na tom, jestli vládne ODS, ANO nebo ČSSD. Žádné politické straně jsem nikdy nepřisuzoval žádné chyby, ale ani žádná vítezství, vše je o obyčejném člověku a o tom, jak se umí o sebe postarat.

Toto je pouze můj osobní názor a reaguji na situaci na základě pouze mého úhlu pohledu a životních zkušeností. Věřím, že bude mnoho lidí, kdo s tím nesouhlasí. Respektuji to. Sto lidí sto názorů.

Adam Wojnar

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Blog.

Naplánuj si cestu: