Jaroslav Liška
Do historie Evropy minulého století se výrazně zapsali i českoslovenští letci ve službách britských jednotek Royal Air Force (RAF). Jedním z letců byl Jaroslav Liška, rodák z Čech, který však v Anglii nezůstal jen u létání.
Jaroslav Liška se narodil v Roškopově na území dnešní České republiky. V dětství přišel velmi brzy o rodiče, jeho otec zemřel čtyři dny po jeho narození během první světové války na italské frontě. Jeho matka zemřela, když měl jen tři roky. Velkým vzorem a oporou se mu tak stal starší bratr Bohumil. Ovlivněn bratrem Bohumilem, který ho přivedl k létání, nastupuje po maturitě na důstojnickou školu v Hradci Králové.
Koncem třicátých let nad Evropou začíná pomalu viset válečný mrak a v roce 1939 po okupaci Československa se bratři chystají připojit k zahraničnímu odboji. Jaroslavova cesta vede přes Polsko do Francie. V Paříži čeká na vyřízení žádosti vstupu do Cizinecké legie, a setrvá ve výcvikovém středisku bombardovacího letectva až do kapitulace Francie.
V srpnu 1940 skládá Jaroslav Liška přísahu anglickému králi a je přijat do Royal Air Force (RAF). Do července 1941 nalétal jako první důstojník 200 operačních hodin a zúčastnil za bombardování nepřátelských cílů po celé Evropě. Na podzim roku 1941 přichází nabídka anglického ministerstva letectví pro přelety z Anglie do Kanady. Absolvuje několik přeletů přes Atlantský oceán.
Jako zkušený radiotelegrafista dostává úkol hlídkovat nad mořem, vyhledávat a ničit německé ponorky v Biskajském zálivu. Během války se připojuje i k 8. americké letecké armádě, která používá legendární bombardovací letouny B-17. Přibližně deset náletů absolvoval i se svým bratrem Bohumilem. Bratři Lískovci patřili k těm letců, kteří náročné a riskantní operace během války přežili.
Koncem války přicházejí zasloužené ocenění, Jaroslav je povýšen na kapitána letectva, čtyřikrát získává československý válečný kříž 1939, dvakrát čs. medaili Za chrabrost, čs. medaili Za zásluhy 1. stupně a pamětní medaili se štítky Francie a Anglie. Nezůstalo jen u československých vyznamenání, z britských zmíníme Star 1939-145, Air Crew Europe Star, Atlantic Star, Defence Medal a War Medal.
Po válce se v roce 1945 se vrací s manželkou do Československa. Působí na letišti v Hradci Králové, kde je velitelem jeho bratr Bohuslav. Jaroslav si však brzy všimne negativní postoje k bývalým anglickým letcům a zároveň správně odhadne politický vývoj své země. Již v roce 1946 se rozhodne pro odchod do Anglie, které se stane jeho novým domovem. Odchází legálně, jako bývalý člen v RAF se totiž může vrátit do Anglie a dostat anglické občanství.
Z Anglie sledoval situaci a do roku 1948 dokonce dovážel do Anglie ovoce od pražské firmy Šnajdr, dokud firmu neznárodní stát. I starší bratr Bohumil pocítil nepříznivý vývoj v rodné zemi, navzdory svým zásluhám a hodnostem se dostal do nepřízně státu. Nejprve byl degradován na vojína a později byl dokonce více než rok vězněn v československém koncentračním táboře v Mírově.
Jaroslav Liška se v Anglii úspěšně zařadil do života, pracoval jako úředník a obchodník. Založil i vlastní obchodní značku Lexim. S manželkou Rose Mary žil ve vesnici Chopperfield. Má dceru, dva syny, tři vnoučata a dvě pravnučka. Jaroslav Liška zemřel 15. září 2008 v Anglii.
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Osobnosti.