Čtení konverzace mezi řádky – The guessing game

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Angličané neradi říkají věci hne zpříma, ale raději volí variantu zanechávání stop v konverzaci, nebo se tím prostě nezabývají vůbec a nic nechtějí říct. 

Nic neřeknou, protože tady chybí vybudovaný důvěrný vztah. S rodinou a blízkými přáteli je to jiné, tam jsou vždy otevření.rules questions Angličani mentalita

Guessing & giving clues

Když se bavíš s Angličanem, který ti nechá stopu, kde pracuje a ty hádáš jeho nebo její profesi, vždy začínej shora. Jestli jde o nemocnici, hádej, jsi doktor/ka? Je to lepší než zpříma položit otázku, jsi zdravotní sestra? To samé se týká všech profesí, raději hádej advokát než asistentka, majitel servisu než mechanik a podobně.

Na co se ptát

Když ti prozradí, co Angličan dělá, kde pracuje, neskrývej překvapení, jakkoliv to zní nudně nebo jsi to odhadl z konverzace.

Odpověď na odhalenou pracovní pozici zní takto: „Oh, really!?“

Jako by jsi spadl z višně a netušil celou tu dobu o co jde.

Podobné hádací techniky se používají u zjišťování kde lidi žijí, jestli jsou ženatí/vdaná, na kterou školu nebo univerzitu chodili atd. Tady také neskrývej překvapení. Je to běžné, skoro povinné v anglické konverzaci. Nesnažíš se tím nikoho obalamutit, že ti na něm záleží, spíše ukazuješ zájem o danou osobu a chceš se nadále bavit.

Jak se ptát

Je méně nevhodné zeptat se „Where do you live?“ než „What do you do?“.

Když tě zajímá kde daná osoba bydlí, ptej se

Do you live nearby?“ a nebo úplně nejlépe „Have you come far?“.

Tady je vše úplně v pořádku a nemusíš mít strach, že chceš po někom choulostivé informace.

Nezapomeň, když jedeš do Anglie za prací nebo jen na dovolenou, tyto pravidla platí pro každého. Jestli jsi Čech žijící v Británii nebo jsi tam nikdy před tím nebyl/a, nehraje to roli. Tyto zásady platí vždycky.

Američané - srovnání

Američané ti řeknou během prvních pěti minut konverzace jestli jsou ženatí/vdaná, kolik mají dětí, případně popíšou v detailu vše o jejich rozvodu, kde pracují a tak dále. Angličané si ponechávají svou konzervativnímu.

Řekl bych, že nejde pouze o Angličany, ale Evropany vůbec, neradi hned vykládáme všechny karty na stůl.

 

Adam Wojnar

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: