Jsi zde:  Huradosveta.cz > Blog


Britské čerpací stanice možná budou muset ukazovat ceny levnější konkurence

Přečti si další tipy z kategorie Blog

Zní to šíleně na první pohled, aspoň pro mě, když jsem to dnes ráno zaslechl v rádiu. Říkal jsem si, co volný trh? 

Níže ale uvidíte, že to má docela své opodstatnění, protože litr pohonných hmot (benzín a nafta) stojí v průměru o 2,5 Kč na dálnici bezdůvodně více, než v jiných oblastech.

David Cemeron, britský předseda vlády, pracuje na zákonu, který by nařizoval čerpacím stanicím na dálnici uvádět povinně ceny konkurence, které jsou levnější. 

Důvodem jsou stoupající náklady na život v Británií (asi jako všude na světě). Čerpací stanice pohonných hmot bývají při zlevňování ropy terčem ostré kritiky, protože nezlevňují adekvátně cenu pohonných hmot, ale cenu drží co nejdéle nahoře kvůli vyšším ziskům.

Nic tyto čerpací stanice netlačí k tomu, aby pružně reagovaly na cenu ropy, která jde dolů. Vypadá to jako nekalá soutěž nebo dohoda mezi nimi.

benzina ceny

Koncový spotřebitel tak vůbec necítí změnu ceny jdoucí směrem dolů. Naopak stoupající ceny se odrážejí v cenách pohonných hmot velmi hbitě. Tento nový zákon by tento neduh odstranil.

Obrázek:

než vyjedu natankovat, v mobilním telefonu si najdu nejlevnější stanici pohonných hmot v okolí. Na dálnici ceny jsou však zavádějící, protože nevíte, jestli uvedená benzina je na dálnici nebo musíte sjet někde do vesnice nebo města. Cena je v pencích. Cena je: 1 libra a 29p, přibližně 39,- Kč za litr benzínu.

Čerpací stanice na dálnicích byly vybrány z důvodu, že zákazník nemá šanci poohlédnout se po levnější benzince, protože na dálnici jsou od sebe daleko a když jednou sjede z dálnice, už se na ní nevrátí, aby vyzkoušel další benzinu a proto hned nejspíše natankuje.

Tento model chtějí Britové přebrat po Francii, kde to podle deníku The Guardian již funguje.

Jak by se na to tvářili naši zákonodárci? Nedokážu si přestavit, že by se někdo tím u nás vůbec ve vládě zabýval. Jaký je váš názor?

 

Adam Wojnar

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Blog.

Naplánuj si cestu: