Bouřlivý červen

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Málokterý týden tak bouřlivě rozvířil hladinu konzervativních britských vod jako ten minulý – nejdřív krvavé útoky na London Bridge, pak předčasné parlamentní volby, jejich fiasko a rozladění  z výsledků.

Greatgettogether England„Blbá nálada“ je jen slabé pojmenování pro to, jak se tu všichni cítí, a navzdory odhodlání nenechat se zdrtit terorismem se strachu nelze úplně ubránit. Žiju na Ostrovech už patnáct let, a takhle mizernou náladu ve společnosti jsem zažila jen jednou – loni po hlasování o odchodu z EU.

Což mi připomíná další rozbušku v červnové husté atmosféře – nadcházející vyjednávání o odchodu z Unie, které měly předčasné volby posílit. 

Aby toho po útocích ve Westminsteru, Manchestru a London Bridge nebylo málo – jakoby tři teroristické útoky během dvou a půl měsíců bohatě nestačily – připomeneme si tento víkend (16. – 18. června 2017) i roční výročí brutálního zavraždění oblíbené proevropské poslankyně Jo Cox. Ta byla známá svým pozitivním postojem k životu a různorodosti britské společnosti, a do dějin se zapsala už svým prvním projevem v parlamentu, když prohlásila, že „je mnohem víc toho, co nás spojuje, než toho, co nás rozděluje“. 

Britové bez imigrantů vymřou. Politici neřekli celou pravdu >>

Moje úžasná šéfová vždycky tvrdí, že jakmile jsou zaměstnanci unavení, přetažení a zavalení prací, je třeba je nějak pozvednout a dodat jim energii, a pak na poradě vedení vymýšlíme, jakou sranda akci zase spáchat. O peněžitých odměnách a motivacích totiž ve státním sektoru nemůže být ani řeč, žijeme přece v době škrtů a utahujeme si opasky! Po delší debatě se tak většinou uchýlíme k tomu, že zorganizujeme super snídani s teplými croissanty a mletou kávou, či objednáme vynikající oběd ze světoznámé ulice Brick Lane, a pak je tu samozřejmě ještě čaj o páté alias creme tea. Posedíme, pokecáme, zasmějeme se, a hned je líp.

 Takhle nějak uvažoval asi i vdovec po Jo Cox, a spolu s rodinou a přáteli pořádají tento víkend „The Great Get Together“ (volně přeloženo velká sešlost) – street party, společný piknik, grilování. Cílem je, že lidé v sousedství se spolu setkají venku u společného stolu – či piknikové deky, grilu nebo ohníčku – dají si spolu dobré jídlo, popovídají si a více se poznají. Už prastaré národy věřily, že společné jídlo utužuje vztahy a boří bariéry, a o to tu jde; je toho přece víc, co nás spojuje, než co nás rozděluje. 

„The Great Get Together“ se koná tento víkend po celé Británii, a pokud se chcete zúčastnit, stačí ťuknout na https://www.greatgettogether.org/ a najít nejbližší akci. Nebo uspořádat vlastní, a pozvat pár sousedů a známých, a třeba z nich vzniknou přátelství na celý život. A pokud ne, tak možná „jen“ zjistíte, že s vašimi černošskými sousedy je velká zábava, že s muslimskou paní si výborně pokecáte a máte stejné koníčky, že ten Bolivijec od naproti je instalatér a mohl by se vám podívat na kapající kohoutek, Korejec z vedlejšího domu miluje Prahu a čte Milana Kunderu, či že s Poláky od vedle můžete skoro mluvit česky a rozumíte si. A navíc vědí, co je to polohrubá mouka a tvaroh!

Pokud Británie něco teď zoufale potřebuje – tedy kromě pokoje a stability – tak je to nějaká sranda akce, která nám všem zvedne náladu. A když se přitom ještě dobře najíme, tak tím líp! Za sebe už počítám dny do grilovaného prasete na „mé“ Velké  sešlosti! A možná na něj upeču z polské polohrubky tvarohovou buchtu. 

Alena z Londýna

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: