Bezpečná cesta, jak převézt libry na koruny z UK do ČR

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Převádím čas od času peníze online mezi Británií a Českou Republikou. Mám osobní zkušenost s organizací TransferWise. 

Používám TransferWisepound sterling

Znám ještě několik dalších cest, jak si převézt peníze a změnit je na Kč. Tím se tady ale nebudu do podrobna zabývat, protože jde o dražší převody a vůbec se už dnes neoplatí, i když banky snížili poplatky na 4 libry za transfer. Kurz ovšem pořád zůstal hluboko pod průměrem směnáren.

Valutové a devizové směnárny

Například můžete poslat peníze ze svého osobního britského účtu na účet směnárny v ČR (např. Deviza Divíšek, Exchange VIP, Valuty.net nebo jiná banka).

Sociální pojištění ve Velké Británii a odvody ze mzdy. Co je NIN >>

Oni pak provedou směnu, kterou si předem sjednáte přes telefon, podepíšete smlouvu a nahlásíte účty (jak ze kterého převádíte, tak kam peníze pak poputují). Vše probíhá emailem a je to docela rychlé. Často tato cesta je ale zdlouhavější proti TransferWise, ale za to nabízí docela dobré kurzy.

Můžete narazit na minimální částky převodu, které bývají někdy od 10tis Kč, u jiných třeba od 100tis.

TransferWise je dobrá alternativa. Stačí si online otevřít účet, vypočítat si, kolik je kurz na jejich kalkulačce a pak jen poslat peníze na jejich účet v UK. Jakmile peníze dorazí, ihned je zasílají automaticky na váš český účet. Během 24 hodin jsem měl koruny na svém účtu v ČR. O každém kroku vás informují automaticky emailem.

Převodový kurz byl lehce nižší, než který mi vypočítala jejich kalkulačka. Důvodem bylo zřejmě to, že během noci kurz spadl o několik desetin. Kurz se tedy nedá zmrazit, když peníze převádíte.

Vyjeď s námi za prací do Británie >>

Ale za to byl celkový kurz i přes to skoro shodný s tím od jiných společností, kde se musí podepisovat smlouvy (teď nemluvím o bankách, protože ty mají mizerné kurzy).

TransferWise vám dovolí odchylku, pod kterou když kurz klesne, transakce se automaticky zruší a vy nic neplatíte. Odchylku si sami nastavíte v procentech, začíná na 0,5 %.

Závěrem

TransferWise je velmi příjemný servis, který má výborné kurzy na převod bez jakýchkoliv otravných smluv nebo fixování kurzu a když si nastavíte odchylku pro směnu, je vše úplně v pořádku. Vše probíhá rychle a pohodlně. S touto společností mám tedy kladnou zkušenost a do budoucna budu určitě využívat.

Adam Wojnar

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: