William Herschel
William Herschel se zapsal do historie jako astronom a objevitel planety Uran
William Herschel se zapsal do historie jako astronom a objevitel planety Uran. Původem byl Němec z Hannoveru, později se přestěhoval do Anglie, kde působil až do konce svého života.
Herschel se narodil ve městě Hannover v Německu 15 listopadu 1738. V roce 1757 se přestěhoval z Hannoveru do Anglie, kde se léta živil jako hudebník. V roce 1766 se zaměstnal jako varhaník ve městě Bath. V tomto městě začal konstruovat své první dalekohledy a brousit kovové zrcadla. Při práci mu pomáhala mu jeho sestra Caroline.
Kromě výroby se zajímal i o dění na obloze. 13. března v roce 1781 při zkoušení jednoho ze svých dalekohledů prý náhodou objevil sedmou planetu sluneční soustavy Uran. Nicméně zpočátku si myslel že se jedná jen o kometu. Třetí největší planetu Herschel původně pojmenoval Georgium Sidus (Hvězda krále Jiřího), na počest anglického krále Jiřího III. Tento název se však neujal a na návrh Jérôme Lalande ji francouzští astronomové začali nazývat Herschel. Později Němec Johann Bode prosadil jméno Uran po řeckém bohu Uranu.
Po objevu planety Herchel zanechal hudbu a přijal místo na královském dvoře. Stal se královským astronomem. Později postavil největší dalekohled na světě se 100 cm zrcadlem, který používal na prohlídky oblohy. Podařilo se mu najít stovky mlhovin a zjistil že Slunce se pohybuje směrem k souhvězdí Herkules. Jako první formuloval metodu na pozorování tzv. proměnných hvězd pomocí soustavy zvláštních značek a symbolů. Slovně by se tyto výsledky daly vyjádřit asi takto: stejně jasné, jasnější, slabší, výrazně jasnější, výrazně slabší. Pomocí své metody Herschel porovnal hvězdné velikosti všech cca 3000 hvězd z katalogu John Flamsteed. Své výsledky zveřejnil ve čtyřech katalozích v letech 1796-1799 a jeho metodu pak používali až do dob FWA Argelandera.
William Herschel zemřel 25 srpna v roce 1822 ve městě Slough ve Velké Británii.
V otcových stopách pokračoval i jeho syn John Herschel, který se později stal slavným astronomem a matematikem. Při své práci objevil 525 mlhovin a hvězdokup a 3300 dvojhvězd.
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Osobnosti.