Pavel Tigrid
Pavel Tigrid se narodil 27. října 1917 v Praze jako Pavel Shönfeld. Jeho otec byl inženýrem chemie.
Pavel Tigrid se narodil 27. října 1917 v Praze jako Pavel Shönfeld. Jeho otec byl inženýrem chemie. Tigrid se zapsal do československých dějin jako významný spisovatel, publicista a politik. Byl představitelem československého protikomunistického exilu. Během druhé světové války emigroval do Anglie.
V únoru 1939 Schönfeld oklamal okupační úřady a místo na Slovensko, kam získal propustku, odešel přes Německo k Atlantskému oceánu a do Anglie. V Londýně se začal živit jako skladník a číšník. Roku 1940 nastoupil do rozhlasového vysílání československé exilové vlády. Redaktoři museli mít pseudonymy. Schönfeld si vzpomněl, jak na gymnáziu zkomolil název řeky Tigris na Tigrid. Stal se tedy Tigridem v éteru a po válce si to příjmení nechal úředně potvrdit.
Po válce v roce 1945 se vrací do Československa, v roce 1947 se oženil s Ivanou Myškovou a pokračoval ve spolupráci s Československou stranou lidovou. Byl šéfredaktorem časopisu "Obzory", který byl známý svými kritickými, protikomunistickými postoji. Tigrid se zde jako jeden z prvních zásadně postavil proti krutému zacházení s Němci. Díky možnosti zřídit pro lidovců druhé periodikum, zakládá časopis "Vývoj".
V Československu však dlouho nezůstal. 20. února odešel na pozvání britského atašé do britské zóny v Berlíně. Tigrid vycestoval do diplomatický pas, který však neodevzdal na ministerstvu, kvůli čemu byl na něj vydán zatykač. Ten ale dorazil na hranice hodinu poté, co Tigrid v autě prošel hranice. Jeho žena byla pak 3 měsíce uvězněna ve věznici na Pankráci. Po propuštění se jí podařilo projít hranice přes Šumavu.
Tigrid byl v emigraci v Německu pověřen vedením rozhlasu Svobodná Evropa. V roce 1952 odešel s manželkou do USA, kde se živil jako číšník. V roce 1956 začne vydávat čtvrtletník "Svědectví". Spolu se ženou, dětmi a redakcí se v roce 1960 přesídlí do Paříže, kde se později setkal is Václavem Havlem. Až do konce svého života spolupracoval se Svobodnou Evropou. Tvrdě vystupoval proti totalitnímu režimu. Představiteli KSČ byl považován za nejnebezpečnějšího představitele protikomunistického odboje.
Po listopadu 1989 působil v ČR jako spolupracovník prezidenta Václava Havla a od roku 1992 jako ministr kultury. Z jeho knih je nejznámější kniha "Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu", která vyšla v roce 1988 a roku 1990 v Česku. Tigrid často publikoval v českých médiích, po roce 1998 se ale stáhl z politického života.
V roce 2003 se rozhodl pro dobrovolný odchod ze života a přestal brát léky. Zemřel 31. srpna 2003 ve věku 85 let ve Francii ve městě Héricy.
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Osobnosti.