Jsi zde:  Huradosveta.cz > Osobnosti


Benjamin Antonín Svojsík

Přečti si další tipy z kategorie Osobnosti

Benjamin Antonín Svojsíka (05.09.1873 - 17.09.1938) je jméno, které je spojováno zejména se skautingu. Objevil ho v roce 1910 při své cestě do Anglie. Od tohoto roku vydal Svojsíka knihu, založil skautský spolek a také skautský tábor.

Benjamin Antonín Svojsíka (05.09.1873 - 17.09.1938) je jméno, které je spojováno zejména se skautingu. Objevil ho v roce 1910 při své cestě do Anglie. Od tohoto roku vydal Svojsíka knihu, založil skautský spolek a také skautský tábor.

Profesor Antonín Benjamin Svojsík byl pedagogem a zakladatelem českého skautingu, byl jeho propagátorem a organizátorem. Svojsíka byl sportovně nadaný a už od mládí se chtěl stát profesorem tělocviku, což se mu nakonec i splnilo. Přezdívku Benjamín dostal v pěveckém kvartetu, kde byl nejmladším členem.

Se skautingu se Svojsíka seznámil v roce 1910 při návštěvě Anglie. Byl natolik nadšený, že se rozhodl přeložit knihu Scouting for boy od RBPowella. Ale jelikož ji neuměl přenést do českých poměrů, nakonec ji nevydal.

V roce 1911 však Antonín Svojsíka založil první skautský oddíl. Jeho významnými rádci byly známé osobnosti, na profesoři Čadu, Masaryka, Drtiny. O rok později vydal knihu "Základy Junáctví", kde spolupracovali jména jako M.Aleš, který nakreslil obálku, ale např. i A.Jirásek aj.

Ve stejném roce vedl Svojsíka první skautský tábor, který měl 13 účastníků, mezi nimiž byli např. Jiří Wolker, či Rudolf Plajner. Průběh popsal v brožuře Den v táboře Junák. Jiný pohled na tábor popsal básník Jiří Wolker ve svém díle Skautský deník.

Antonín Benjamin Svojsík se pokusil začlenil skautské oddíly do Sokola, ale neuspěl. Založil tedy 15.června 1914 samostatný skautský spolek Junák - český skaut. Pod stejným názvem (Junák) začal o rok později vydávat časopis, který se udržel i během války. V té době vznikla a fungovala dokonce skautská pošta.

Skauti se každým rokem rozrůstaly a získávali nejen nových členů, ale také začaly vznikat další skautské organizace jen s různými názory. Svojsíka nakonec skauting sjednotil a vznikl "Junák - svaz skautů a skautek RCS".

Na Slovensku vznikla také skautská organizace, která sdružovala několik skautských oblastí pod vnitrostátní orgány Slovenského skautingu.

V roce 1938 odešel Svojsíka do Ruska poznávat výchovu ruské mládeže. Avšak velmi těžce nesl dlouhou cestu, neobvyklou stravu a velké horko a tak se vrátil domů. Týden na to dostal vysokou horečku a následně zápal plic. 17. září ráno zemřel. Tři tisíce junáka se s ním přišlo rozloučit.

Na Slovensku sice fungovala skautská organizace, ale byla třikrát zakázána. Teprve v roce 1989 byl SLSK oficiálně obnoven a od té doby funguje bez přerušení činnosti 20 let. Slovenský skauting patří do hlavních světových organizací WOSM a WAGGGS.

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Osobnosti.

Naplánuj si cestu: