3 důvody, proč 8 z 10 firem do 5 let zanikne nebo jejich majitele dožene podnikání k šílenství. Dělej to jinak

Přečti si další tipy z kategorie Lepší život v Anglii

E-Myth, v Češtině Podnikatelský Mýtus, je kniha, která je založena na širokém průzkumu více jak tisíc malých podniků. Od kaváren, přes opravny aut až po obchod se smíšeným zbožím. 

Firmy krachují, podnikatelé dělají velké chyby, kterých se mohou vyvarovat, jako v tomto případě.Autor Michael Gerber se svým týmem přišli na důvod, proč většina takových firem nepřežije.

A zjistil fantastickou věc. Většinu firem začne technik, pak se v něm perou další dvě osobnosti, podnikatel, manažer a společně firmičku dovedou ke krachu. Pojďme to prozkoumat blíže.

Každá firma, jakkoliv malá, potřebuje Organization chart

Struktura pracovních pozic ve firmě a popis práce. Michael přišel na to, že firmičky jsou řízeny neorganizovaně, zmateně a bez větší vize. Nikdo neví, co dělá, všichni dělají všechno a jakmile nastane problém, marodka nebo někdo z firmy odejde, je problém. Takový růst sebou nese mnoho potíží.

Michale radí, aby si každý u sebe udělal u svého podnikání výpis pracovních funkcí, jako je na obrázku.

Může se to lišit podnik od podniku, ale je to nutné. Potom u každé pozice napsat pracovní náplň a nakonec podepsat sám se sebou pracovní smlouvu na každou funkci. Nebo jestli jde o více společníků, pak si musí mezi sebou jasně vyjasnit, kdo bude dělat co.

K čemu tohle všechno?

Tohle pak vede ke struktuře. Podnik totiž je organizace jiným slovem. A mnoho firem organizaci jen stěží připomíná.

EXIT stratégy

Cílem je podnik dovézt na nějakou úroveň, která je předem naplánovaná. Může se samozřejmě v průběhu hodně měnit. Ale je lepší měnící se cíl nebo žádný cíl.

Po dovršení této hranice se podnik prodá, předá třeba potomkům, jde na burzu nebo se udělá nový cíl a jde se dál.

V průběhu však podnik roste a nabírá nové lidi. Noví lidi jsou zodpovědní za své pozice. Původní majitelé předávají pozice novým lidem a přebírají vedoucí pozice, na které se více specializují.

Každý, kdo začne podnikat, začíná jako technik. Tedy aspoň většina lidí včetně mě kdysi v Anglii, když jsem pracoval v bance HSBC v Londýně, v pojišťovně v Manchesteru nebo jako uklízeč a barman.

V člověku se perou tři osobnosti

Technik chce dělat jen tu svou věc. Opravovat auta například. Manager chce mít výslednice, analýzy a finanční prognózy no a podnikatel vidí z mělé dílny velkou opravnu s 50 lidmi, kavárnou, restaurací a hotelem. Na tom nic není. Jenomže tohle se odehrává v hlavě jenoho člověka a to je ten kámen úrazu.

Proto je nutné rozepsat funkce ve firmě, ujasnit si, kým jsi v daný den v danou hodinu a podle toho zastat pracoviště.

Pouze tímto způsobem, plánovanou cestou, se dá vytvořit firma a prosperující podnik, bez toho, aniž by majitelé museli narazit na své limity a po čase zkrachovat.

Adam Wojnar

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Lepší život v Anglii.

Naplánuj si cestu: