3 body v řidičáku a o sto liber hubenější

Přečti si další tipy z kategorie Pro řidiče

Když jsem viděl 3 body ve své driving license, byl jsem štěstím bez sebe. Myslím to vážně.

Důvod? Vrátím se k němu za moment. Jen vysvětlím rychle za co 3 body a pokuta. Na dálnici v Británii je povolen maximální rychlostní limit 70 mil za hodinu (112,5 km/h). Když se dálnice najednou změnila na běžnou cestu, byl limit 40 mph (64 km/h) a na cestě byla umístěna kamera. Nestihl jsem zpomalit a naměřili mi 53 mph (85 km/h).driving-licence-counterpart

.....vracím se k předešlé myšlence.

Po přibližně týdnu mi přišla obsílka, že mám uhradit pokutu £100 a poslat svůj britský řidičský průkaz na hlavní dopravní inspektorát DVLA Swansea. Na tom je vše v pořádku, když ovšem řídíte auto v Británii.

Nemusíte mít sebou řidičský průkaz, nezáleží na tom, jestli jste Češi nebo jiní cizinci pracující v Británii nebo jste rodilí Britové. Policejní hlídka si to ověří přes systém ve svém autě hodně rychle a pokuta vám nehrozí.

Já ale odjíždím za pár dní na několik týdnů do České Republiky, potřebuju mít řidičák u sebe. Na dopravce ani na DVLA nebo místní policejní stanici nechtěli chvíli pochopit, že někdo tak nutně potřebuje řidičák k řízení vozidla.

Obvolal jsem asi 4 úřady a nakonec si sjednal schůzku na Magistrate Court v Manchesteru. Sjednání schůzky s úředníkem není standardní záležitost, chce to dostatek píle a nervů strávených na telefonu.

Čti také Anglie má kavárnu, kde neplatíte za to, co si objednáte>>

Místní soud, kde mi na počkání dali 3 body, platba proběhla online, tady se platí vše online nebo přes telefon, nikam se běžně kvůli podobným věcem nechodí.magistrate-court-manchester

Když mi paní za přepážkou dala body do papírové části řidičáku, byl jsem štěstím bez sebe, protože můžu teď jet v klidu domů se svým průkazem. Auto parkuju často přímo na letišti v Katowicích, takže se mám jak dostat domů.

Katowice měli speciální nabídku pro vozy s českou poznávací značkou 90% slevu na parkování. Výborná věc.

V Británii máte jednu část řidičského průkazu, jako je u nás plastová kartička a druhá část je papírová formátu A4, kterou sebou nevozíte. Do papírové části se píšou body a další poznámky (obr. 1.)

Body se vymažou až po 3 letech, je to tady přísnější než u nás. Maximální počet trestných bodů je stejný, 12. Proto jsou tady cesty tak bezpečné, snad nejbezpečnějších v Evropě.

 

Adam Wojnar

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Pro řidiče.

Naplánuj si cestu: